Україна приєдналась до Гаагзької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту

Ірина Дубровська 30, Квітень 2020, 17:30 80
Україна приєдналась до Гаагзької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту

Верховна Рада на своєму позачерговому пленарному засіданні в четвер проголосувала законопроект №0036 “Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року”.

За проект закону проголосував 321 народний депутат.

Протокол деталізує положення Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 для застосування її в період збройного конфлікту і регламентує процедуру щодо вдосконалення захисту культурних цінностей, як в мирний час, так і у випадку збройного конфлікту, у тому числі захист культурних цінностей на окупованій території і створення системи посиленого захисту спеціально виділених категорій культурних цінностей.

Встановлюються додаткові обмеження в застосуванні принципу “воєнної необхідності”, вводиться інститут “посиленого захисту”. Протоколом розвинений і регламентовано питання кримінального переслідування за злочини проти культурних цінностей, значно розширюються і посилюються відповідальність за злочини у сфері охорони культурної спадщини в разі збройного конфлікту.

Також протокол передбачає захист культурних цінностей на окупованій території, зокрема, відповідно до ст. 9 протоколу заборонено: будь-який незаконний експорт, інше вилучення або передачу права власності на культурну цінність, будь-які археологічні розкопки, якщо тільки це не потрібно виключно для охорони, обліку або збереження культурної цінності, будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, що мають на меті приховати або знищити свідоцтва культурного, історичного або наукового характеру.

Ратифікація зазначеного документа дозволить Україні звертатися до ЮНЕСКО з проханням про надання технічної допомоги в організації належного захисту власних культурних цінностей, підготовчих, профілактичних, організаційних заходів на випадок надзвичайних ситуацій, а також отримати додаткові інструменти в організації здійснення моніторингу та охорони культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях.