Вчені розгадали давню загадку про теплокровність великих динозаврів

Володимир Маркопольский 11, Лютий 2021, 14:40 118
Вчені розгадали давню загадку про теплокровність великих динозаврів

Міжнародна група вчених розкрила багаторічну таємницю динозаврів, що стосується питання про теплокровності або холоднокровності гігантських рептилій.

Про це повідомляє Science Alert, передає Думка.

Традиційно вважалося, що динозаври, як і сучасні рептилії, були холоднокровними істотами. Однак нещодавно вчені припустили, що динозаври все ж могли мати теплу кров.

Вчені розгадали давню загадку про теплокровність великих динозаврів
Результати нового дослідження підтвердили це припущення: стародавні ящери могли підтримувати температуру тіла вище температури навколишнього середовища.

Палеонтологи вивчили скам’янілі залишки яєчної шкаралупи динозаврів, що мешкали в Канаді 75 мільйонів років тому, в тому числі травоїдного майазавра Maiasaura peeblesorum і хижого птахоподібного троодона Troodon formosus.

Вони також досліджували належала зауроподу яєчну шкаралупу з Румунії, вік якої оцінюється приблизно в 69 мільйонів років.

Використовуючи метод, званий палеотермометрією, вчені проаналізували хімічні зв’язки в Стародавньому карбонатному мінералі, який становить шкаралупу яєць.

Вчені розгадали давню загадку про теплокровність великих динозаврів

Розташування ізотопів вуглецю і кисню в молекулярній решітці вказує температуру, при якій утворюється матеріал — в цьому випадку, внутрішню температуру тіла динозавра-матері.

Виявилося, що температура тіла динозавра була вищою, ніж температура навколишнього середовища. Іншими словами, стародавні ящери були ендотермічними (здатними до внутрішнього генерування тепла), на відміну від екзотермічних тварин, які покладаються на тепло з навколишнього середовища.

Вчені прийшли до висновку, що динозаври могли мати певний метаболічний контроль над температурою свого тіла і були здатні піднімати її вище температури навколишнього середовища, незалежно від розміру їх тіла.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що астрономи Каліфорнійського університету в Ріверсайді розкрили, чому деякі карликові галактики повністю позбавляються темної матерії, хоча раніше невидима речовина в них переважала. Існування таких об’єктів здатне спростувати широко прийняту космологічну модель, звану Lambda Cold Dark Matter (LCDM), згідно з якою всі галактики повинні бути оточені гало темної матерії.