Підняття вартості навчання у вузах, яке підтримує заступник міністра стадний, не поліпшить якість освіти

ДУМКА 7, Травень 2020, 13:39 102
Підняття вартості навчання у вузах, яке підтримує заступник міністра стадний, не поліпшить якість освіти

Різке підвищення вартості контрактного навчання в державних вузах з 1 вересня 2020 року, яке пролобіювали “провайдери зовнішнього впливу” в Міністерстві освіти і науки, робить його недоступним для молоді з малозабезпечених сімей, – заявив політолог Андрій Золотарьов.

Згідно з постановою №191 від 3 березня 2020 року про введення індикативних цін на контрактне навчання, прийнятою колишнім урядом Олексія Гончарука, вартість контракту в 2020 році має становити не менше 60% від середньої вартості підготовки одного студента – бюджетника (44 тис. гривень), в 2021 році – не менше 70%, і у 2022 – не менше 80%.

Це означає, що з 2020 року за навчання за спеціальностями економіста, юриста, програміста, політолога, соціолога, філолога, лікарів усіх спеціальностей, фармацевта, ветеринара, фахівця з транспорту і туризму, а також журналіста доведеться заплатити не менше 26 тис. гривень на рік .

В 2019 році в київських вузах на подібних спеціальностях можна було вчитися за 18-26 тис. гривень на рік. Вартість контрактів в визнаних університетах Одеси, Ужгорода, Львова, Харкова та інших міст була в кілька разів нижче, ніж в столиці. І тому з 1 вересня подорожчає в 2-2,5 рази.

“Підвищення плати за навчання у вищих навчальних закладах ніяк не позначиться на якості освіти, – упевнений Андрій Золотарьов. – МОН має задавати високі стандарти для всіх без винятку навчальних закладів, а не виставляти майновий ценз для отримання освіти громадянами України”.

За його словами, недорогі державні вузи в обласних центрах – це економ-варіант освіти для дітей з небагатих сімей. Тепер диплом стане прерогативою тільки заможних людей.

Золотарьов так само висловив здивування відсутністю реакції з боку президентської команди на різке підвищення плати за навчання в державних вузах через неконкурентний механізм індикативних цін.

“Дивно для нинішньої влади, яка входила з гаслами лібералізму, не відреагувати на цей факт і не висловити свою оцінку. Тим більше, що індикативні ціни в Україні традиційно встановлюють на горілку, і застосування їх до контрактної форми навчання у вищих навчальних закладах можна розцінювати так, що вищу освіту зрівняли з шкідливими звичками “, – зазначив політолог.