Археологи розкрили таємницю стародавнього черепа з печери в Італії

ДУМКА 5, Березень 2021, 11:59 197
Археологи розкрили таємницю стародавнього черепа з печери в Італії

Команда на чолі з Марією Джованною Белкастро з Болонського університету розкрила таємницю того, як череп кам’яного віку опинився в глибині однієї з печер в Італії в повній “самоті”.

Дослідження опубліковане в журналі PLOS ONE, а коротко про нього розповідає Phys.org. Марія Белкастро і її колеги зацікавилися відкриттям, зробленим ще в 2015 році.

Тоді археологи при обстеженні гіпсової печери недалеко від Болоньї на півночі Італії, відомої під назвою печера Марселя Лубенса, виявили древній людський череп без нижньої щелепи. Він знаходився на глибині 12 метрів, на дні вертикальної шахти.

Ця знахідка сама по собі нічого сенсаційного не уявляла. Відомо, що печери здавна використовувалися різними народами для проведення похоронних обрядів. У Стародавній Італії ця практика була широко поширена.

Слідуючи цій логіці, дослідники почали шукати в печері й інші сліди поховання. Однак, на свій величезний подив, останків там вони більше не знайшли. У печері, крім черепа, не було жодної кістки. Не було і характерних слідів, які могли б вказати на проведення похоронного обряду.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

Коли даний факт був оприлюднений, виникла наукова загадка. З 2015 року археологи намагалися встановити, яким чином цей самотній череп міг потрапити в печеру і де знаходяться інші останки.

У новому дослідженні команда Белкастро провела ретельний аналіз черепа. Вивчення структури кісток вказало на те, що череп належав жінці, яка померла у віці від 24 до 35 років.

Вуглецеве датування допомогло визначити, що вона жила приблизно між 3630-3380 роками до нашої ери, в період енеоліту. На кістках черепа було виявлено кілька пошкоджень. Аналіз цих слідів показав, що вони не були прижиттєвими.

Іншими словами, м’які тканини померлої жінки були видалені якимось інструментом в рамках похоронного ритуалу. Але серед пошкоджень були знайдені і такі, які утворилися природним шляхом. Крім того, вчені досліджували природний осад на кістках черепа.

Читайте також: У Помпеях знайшли відмінно збережену колісницю першого століття

Саме це допомогло реконструювати обставини “подорожі” самотнього черепа. На думку дослідників, тіло померлої жінки, як годиться, обробили і поклали в могилу. Але після цього, через невстановлений відрізок часу, череп з якоїсь причини відкотився в сторону від тіла. Ймовірно, це сталося під дією ґрунтових вод.

В результаті череп був вимитий і разом з брудом скотився вниз по схилу, потрапивши в кінці своєї подорожі в печеру, де і був виявлений археологами. Можливо, він пролежав там тисячоліття-вчені вважають, що зсуви ще дуже довго формували внутрішню структуру печери з тих пір, як в ній опинився череп.

Втім, це відкриття виявилося не єдиним в рамках даного дослідження. Розкривши одну таємницю, вчені тепер звернулися до іншої, яку породили результати аналізу пошкоджень. Адже вони вказують на раніше невідомий похоронний обряд, в рамках якого після смерті людини з його обличчя зрізалися м’які тканини.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.