Історики розкрили сенс стародавніх кельтських текстів

ДУМКА 5, Березень 2021, 14:02 221
Історики розкрили сенс стародавніх кельтських текстів

Нове історичне та археологічне дослідження змусило експертів переосмислити зміст і значення текстів, які вирізали на каменях стародавні кельти в Британії. Воно також показує, що на території цього острова визнаних святих було набагато більше, ніж вважалося раніше.

Як повідомляє Church Times, переосмислення стародавніх написів вже призвело до збільшення кількості відомих науці кельтських святих приблизно на третину. Все тому, що раніше ці тексти були інтерпретовані неправильно.

До цих пір дослідники спиралися на топоніми і середньовічні церковні письмові джерела. У зв’язку з цим передбачалося, що у кельтів в Британії налічувалося як мінімум 860 святих. Однак археологічних свідчень цього було дуже мало.

Їх експертам надало нове дослідження, проведене групою професора Кена Дарка з Університету Редінга. Дослідники піддали детальному аналізу меморіальні камені кельтів V і VI століть нашої ери. Ці пам’ятники були знайдені, в основному, на території Уельсу, Шотландії та англійського графства Корнуолл.

У текстах на цих каменях неодноразово згадуються імена. До сих пір вважалося, що кельти таким чином просто хотіли віддати данину поваги або пам’яті прославленим воїнам і видатним співгромадянам.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

Однак тепер з’ясувалося, що попередні переклади не були точними. Професор Дарк вважає, що згадані в цих текстах люди насправді були святими. До речі, його теорія свідчить, що культ святих у кельтів був поширений набагато ширше, ніж передбачалося раніше.

Дослідники вивчили назви та описи на багатьох каменях. В результаті вони виявили певну закономірність, пов’язану з титулами. Наприклад, перед іменами деяких людей стоїть слово”memoria”. Нова інтерпретація свідчить, що цим словом позначалися мученики.

Крім того, в текстах йдеться про духовних мудреців, яких позначали почесним титулом “sapientisimus”, святих людей (“sanctus”) і благочестивих людей, прихильників відомих континентальних святих (духовних синів і дочок Мартіна або Віктриція). Те, що останки цих людей вважалися священними реліквіями, позначалося словом “nomina”.

Всього було вивчено 240 каменів з написами. Дарк зазначає, що більшість з них було виконано на латині. Однак майже п’ята частина таких текстів була написана на огамі, давно забутому листі ірландського походження. На деяких каменях написи були виконані на двох зазначених мовах.

Читайте також: У Помпеях знайшли відмінно збережену колісницю першого століття

Розташування каменів також підтверджує нову теорію про те, що написи на них згадують не простих людей, а святих. Дослідження професора Дарка значно розширило сонм кельтських святих. Всього було виявлено 240 раніше невідомих святих, у тому числі 150 – на кам’яних пам’ятках в Уельсі, 20 – на півдні Шотландії, 40 – в Корнуоллі і 30 – в інших місцях Західної Англії.

В цілому концентрація святих збігається з найбільшою концентрацією кельтських церковних послань і географічних назв. Цікаво, що принаймні троє з нововиявлених святих володіли королівським статусом. Решта, в більшості своїй, ймовірно, були священнослужителями.

У деяких випадках в написі згадується” канцелярський статус ” святого. Встановлено і те, що 16 з 240 недавно ідентифікованих святих були жінками, в тому числі дружинами високопоставлених церковних діячів.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.