Баня на Лесбосі: археологи знайшли майно корсара Хайреддін-паші

Володимир Маркопольский 7, Березень 2021, 18:01 113

Мармурові ворота VII століття виявлені під час розкопок в замку Мітіліні на острові Лесбос. Вважається, що вони вели в візантійське місто Мелануді, що існувало до завоювання Лесбоса турками. Крім того, археологи знайшли найстарішу з відкритих на острові турецьку баню, яка належала корсару Хайреддін-паші Барбароссі, дослужився до звання адмірала Османської імперії.

Значні знахідки були зроблені співробітниками ефорату (агентства) старожитностей Лесбосу Міністерства культури Греції в ході розкопок на території візантійського замку Мітіліні на острові Лесбос в Егейському морі. Як повідомляє Greek Reporter, археологи виявили раніше невідомі споруди візантійського періоду і лазні, що відносяться вже до епохи Османської імперії.

За словами глави ефорату Павлоса Тріантафіллідіса, виявлені об’єкти мали особливо важливе значення для оборонної архітектури замку в ранньовізантійський період.

Він також зазначив, що побудовані ще в VII столітті н.е. ворота замку Мітіліні пов’язані з раніше невідомим візантійським містом Мелануді, який знаходився в цьому районі до його завоювання турками-османами. Причому до виявлення воріт вважалося, що нижня частина замку не мала стін.

Читайте також: Історики за допомогою зубного рентгена прочитали закриті листи 17 століття

“Ці ворота зроблені з дивовижного мармуру, переробленого після попереднього використання — – розповів Тріантафіллідіс. – Висота воріт становить 3,2 м, ширина – 2,05 м, глибина – 2 м.при будівництві були використані дев’ять плит мармуру. Порожнини в перемичці вказують, що там колись висіли дерев’яні двері. Пілястри прикрашені стрічками і дугоподібною хвилею, перемичка – дугоподібним карнизом».

У період розквіту в Мелануді проживало близько 1000 чоловік. Тріантафіллідіс зазначив, що в місті повинні були розташовуватися кілька християнських храмів. Їх місцезнаходження поки залишається невідомим, але археологи планують продовжити розкопки.

“Ми говоримо про візантійське поселення VII століття, яке існувало всередині замку на березі моря”, – додав Тріантафіллідіс.

Мелануді стояв чотирма метрами нижче сучасної поверхні землі.

Баня XVI століття виявлена біля входу в замок. Як запевнили експерти, вона знаходиться»в дуже хорошому стані”. Підкреслюється, що це найстаріша турецька лазня зі знайдених на Лесбосі. У ній були передбачені зони гарячих, теплих і холодних купалень з вогнищевими ямами під ними. Об’єкт належав уродженцю Мітіліні Хайреддін-паші Барбароссі. Він був сином турка і гречанки. Командуючи корсарським флотом, Барбаросса став правителем Алжиру, а потім адміралом Османської імперії.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

Руїни замку Мітіліні розташовані на пагорбі між північним і південним портами сучасного міста Мітіліні, найбільшого на Лесбосі. У 1384 році фортеця була зруйнована в результаті землетрусу, але до 1403-го її вдалося відновити. В подальшому власники замку вдосконалювали його оборонну міць, прорізаючи в стінах бійниці і встановлюючи гармати. Також був викопаний рів. Вжиті для захисту заходи, втім, не завадили османам захопити замок у 1462 році. У наступні століття замок Мітіліні неодноразово добудовувався і перебудовувався, що було викликано частими війнами і землетрусами.

За підсумками Першої Балканської війни 1912-1913 років Греція відвоювала Лесбос у Османської імперії.

Раніше повідомлялося про виявлення зображення фалоса на давньоримському жорні для помелу, знайденому при будівництві автодороги в Англії. Це лише четвертий випадок після огляду 20 тис. каменів такого роду. За словами співробітників Оксфордської археології, античні мельники за допомогою фалоса наділяли жорна і борошно захисними властивостями.

У лютому 2021 року на території давньоєгипетського міста Абідос знайшли пивоварню віком понад 5 тис.років.

Її потужності дозволяли одночасно виробляти 22,4 тис.літра пива, яке призначалося для проведення царських ритуалів. За словами археологів, це найстаріша в світі пивоварня з виявлених досі.

Читайте також: Археологи показали, як виглядав найдавніший протез

А в давньоєгипетському храмі Тапосіріс Магна в західній частині сучасної Олександрії археологи виявили 16 поховань в гробницях, висічених в скелі, що характерно для греко-римського періоду в історії Єгипту.

Ступінь збереження мумій оцінюється як низька. Найбільший інтерес фахівців викликав шматок золотої фольги у вигляді мови, поміщений в рот однієї з них, чий вік може становити 2000 років. За версією дослідників, бальзамувальники поклали цей предмет в мумію, щоб покійний міг розмовляти у своєму загробному житті — коли постане перед судом Осіріса.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Британії знайшли 1900-річну фігурку людини з сучасною зачіскою.

Також ми писали, що археологи за допомогою лазера відновили давньоримську фреску