Гнізда ос допомогли побачити найдавніший малюнок кенгуру

Володимир Маркопольский 5, Березень 2021, 10:06 82

Вік зразків наскального живопису визначили за допомогою радіовуглецевого аналізу древніх осиних гнізд. Одне із зображень, малюнок кенгуру, було нанесено близько 17,3 тисячі років тому.

Воно виявилося найстарішим з відомих наскельних малюнків на території Австралії. Про це повідомляє Nature.

Група австралійських дослідників на чолі з Деміеном Фінчем з Університету Мельбурна використовувала для датування малюнків в окрузі Кімберлі залишки гнізд грязьових ос, побудованих комахами на поверхні скель. Вони містили частинки вугілля від згорілої трави. Органіка перекрила шари наскельних малюнків.

Вчені проаналізували 27 залишків гнізд з восьми доісторичних скельних укриттів, отримавши радіовуглецеві дати для 16 зображень. Виявилося, що вони з’явилися на скелях Кімберлі в період приблизно від 17 до 13 тисяч років тому.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

На найдавнішому малюнку зображений кенгуру розміром близько двох метрів, нанесений охристим пігментом на одному з скельних навісів. Вік зображення вчені встановили, датувавши три вищерозміщених осиних гнізда.

Отримані дати допомагають реконструювати середовище, в якому жили творці самого раннього наскального живопису Кімберлі. Період, коли в зображеннях домінували тварини з нерегулярним заповненням контурів, відповідає закінченню останньої льодовикової епохи. Тоді рівень океану був в цьому місці на 106 метрів нижче і скельне укриття з малюнком кенгуру відстояло від узбережжя на 300 кілометрів далі, ніж в наші дні.

Ймовірно, поширення антропоморфних мотивів у мистецтві постльодникової епохи пов’язане з появою територіальних проблем у місцевого населення. Дослідники вважають, що на території Австралії існують пам’ятники наскального живопису значно давніші малюнка кенгуру з Кімберлі.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.