Ровер NASA почав сканувати поверхню Марса. Його можна послухати

Володимир Маркопольский 12, Березень 2021, 09:20 120

Марсохід НАСА “Персеверанс” вперше включив встановлений на ньому апарат SuperCam, що визначає склад гірських порід світловим променем високої інтенсивності.

Подібний пристрій був і на попередньому марсоході – “Кьюріосіті”. Але лазер “Персеверанса” зазнав деяких удосконалень, включаючи мікрофон, що дозволяє чути, як він працює.

Це не просто “фішка” для реклами – звук, що виникає при зіткненні променя з досліджуваним об’єктом, дає вченим додаткову інформацію про ступінь його щільності.

“Якщо ми постукаємо по твердій і м’якій поверхні, звук буде відрізнятися, – пояснює Наомі Мердок з французького Національного інституту аеронавтики і космосу в Тулузі. – Візьмемо, наприклад, крейду і мармур. Їх хімічний склад однаковий, але фізичні властивості абсолютно різні”.

На прес-брифінгу доктор Мердок дала журналістам прослухати три види звуків, записаних мікрофоном SuperCam: звичайний шумовий фон планети, виття марсіанського вітру і звук від роботи лазера, подібний стаккато.

Читайте також: Вчені з’ясували, чому Марс обертається як дзига

“Персеверанс” здійснив посадку в маріанському кратері Джезеро 18 лютого і з тих пір займається пошуком слідів життя. Глибока западина Джезеро розглядається вченими як найбільш підходяще для цього місце, оскільки мільярди років тому там майже напевно знаходилося озеро. А де вода, там і життя.

Лазер SuperCam був створений спільно американськими і французькими дослідниками.

Перший скельний масив, обраний для вивчення, отримав ім’я Мааз – так звучить слово “Марс” мовою індіанців навахо, що живуть на південному заході США.

Скеля виявилася базальтовою, що нікого не здивувало. Базальт дуже поширений на Марсі.

Ця порода містить велику кількість магнію і заліза, і часто виникає з остигає лави.

Читайте також: Вчені розкрили загадку появи гігантських чорних дір

“Ми поки не знаємо, вулканічна це порода або осадова, – говорить головний оператор SuperCam Роджер Вайнс з Національної лабораторії в Лос-Аламосі. – Вона могла утворитися з частинок вулканічного походження, змитих річкою в озеро на дні кратера Джезеро і зацементувалися. Ми продовжимо досліджувати прилеглу місцевість, щоб з’ясувати більше”.

Велика частина перших трьох тижнів “Персеверанса” на Марсі пішла на перевірки обладнання після посадки. Потім він поїхав у північно-східному напрямку.

Наступне завдання-експеримент з вертольотом. Маленький Автоматичний вертоліт вагою два кілограми, названий “Индженьюити” (“Изобрететально”) закріплений під черевом марсохода.

Зараз йде пошук відповідного майданчика для його запуску. Марсохід опустить його на грунт і від’їде в сторону.

Раніше повідомлялося, що знайдений у Великобританії метеорит виявився будівельним блоком Сонячної системи.

Також ми повідомляли, що вчені з’ясували, як з’являється і зникає загадкова біла хмара на Марсі.

Крім того, повідомлялося, що в російському модулі на Міжнародній космічній станції виявили нову тріщину.