У Британії знайдено пам’ятник мезоліту вдвічі старше Стоунхенджа

Володимир Маркопольский 25, Лютий 2021, 10:01 146

Стародавня стоянка мисливців-збирачів була виявлена під час археологічних розкопок в Уельсі. Залишки великої споруди і сотні кам’яних знарядь були поховані під землею на території сучасного житлового комплексу в Денбіширі.

Як повідомляє BBC News, археологи обстежили ділянку, виділену для розширення житлового комплексу. В результаті вони виявили понад 300 знарядь і артефактів кам’яного віку.

Відкриття було зроблено в районі Руддлан. Вік знахідки становить близько 9000 років, що можна порівняти з віком найдавнішого мезолітичного пам’ятника, знайденого коли-небудь на території Уельсу.

Примітно, що розкопана ділянка привернула увагу забудовника ще 10 років тому. Однак тільки в 2017 році влада дала дозвіл на забудову. Ще три роки пішло на різні узгодження. Одне з них повинні видати археологи.

За словами археолога Річарда Кука з дослідницького проекту Aeon Archeology, знайдені артефакти належали групі мисливців-збирачів, яка проходила тут і розбила табір біля річки більше 9000 років тому.

“Ми знайшли багато обробленого кременю періоду мезоліту, – розповів Кук. – Також би виявили три отвори для стовпів. Відібраний з них матеріал був підданий радіовуглецевому датуванню. Вік цієї споруди становить 9220-9280 років плюс-мінус 30 років”.

За його словами, навряд чи тут розташовувалося постійне поселення. Для людей того періоду не було характерним облаштування сіл, так як вони не вели осілий спосіб життя і постійно мігрували.

Однак, судячи з знахідок, табір складався з ряду різних споруд і конструкцій. Від них збереглися лише ями. Але археологи вважають, що на місці цих ям знаходилися спеціальні конструкції, які використовувалися для сушіння м’яса після забою спійманих на полюванні тварин. На місці інших ям могли розташовуватися споруди, що використовувалися для висушування і обробки шкіри тварин.

“Це були добре розвинені люди, які жили тут до появи перших фермерів, – говорить Річард Кук. – Деякі мезолітичні пам’ятники Уельсу мають настільки ж давнім доведеним віком”.

До слова, виявлений табір виявився приблизно вдвічі старше знаменитого Стоунхенджа. Правда, плани з будівництва житла на даній ділянці поки ніхто не відміняв. Але археологи наполягають на тому, щоб забудова велася під їх наглядом – не виключено, що під землею тут все ще зберігаються і інші артефакти.

До речі, в загальній складності тут було розкопано 314 кам’яних знарядь, виготовлених з кременю і сланцю, твердої дрібнозернистої осадової породи.

Так, команда археологів виявила скребки, які, можливо, використовувалися для різання м’яса і очищення від нього шкур тварин. Були знайдені і мікроліти-невеликі леза, які в епоху кам’яного віку часто використовувалися в якості ріжучих інструментів. Також був виявлений невеликий кам’яний інструмент, який, ймовірно, використовувався для обробки дерева і різьблення по ньому.

Свої знахідки археологи мають намір передати в місцевий музей для вивчення та експонування. Примітно, що в Руддлані зареєстрована найвища концентрація мезолітичних пам’яток в Уельсі.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що археологи показали, як виглядав найдавніший протез.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.