Вчені пояснили, як еволюція кінцівок поставила наших предків на ноги

Володимир Маркопольский 21, Березень 2021, 14:30 92

Форма кісток відображає адаптацію до певного способу життя, включаючи спосіб пересування. Встановивши зв’язок між формою кісток і поведінкою сучасних видів, можна зробити висновки і про поведінку вимерлих.

З часів Чарльза Дарвіна вчені, визнаючи тісний еволюційний зв’язок між людьми, шимпанзе і горилами на основі їх загальної анатомії, намагалися відповісти на питання про те, як саме перші люди перейшли до прямоходіння. Деякі відповіді на цей рахунок можуть дати дослідження професора Техаського університету Томаса Пранга і його колег.

Дослідники детально вивчили скелетні останки ардіпітека Ardipithecus ramidus, відомого як» Арді”, віком 4,4 мільйона років, знайдені в Ефіопії. Одна з рук Арді збереглася виключно добре.

Форма кісток відображає адаптацію до певного способу життя, включаючи спосіб пересування. Встановивши зв’язки між формою кісток і поведінкою сучасних живих видів, можна зробити висновки і про поведінку видів вимерлих видів, таких як Арді.

Дослідники порівняли форму руки Арді з сотнями інших зразків рук, що належать людям і мавпам, з тим, щоб встановити тип локомоторної поведінки, що використовувався у самих ранніх гомінід. Результати, опубліковані в журналі Science Advances, дали ключ до розгадки того, як перші люди почали ходити прямо і здійснювати рухи, аналогічні тим, які люди роблять сьогодні.

Ардіпітек жив 4,4 мільйона років тому і з високою ймовірністю вже був прямоходячим або принаймні наближався до такого способу пересування. При цьому ардіпітеки на той момент поки не втратили здатність спритно лазити по деревах. У них все ще були дуже довгі руки, що доходять до колін, далеко відставлений у бік великий палець стопи, яким цей древній рід гомінід міг за щось хапатися. Крім того, вони мали вигнуті фаланги пальців рук.

Читайте також: Вчені пояснили, звідки на Землі з’явилася вода

За словами дослідників, явно нелюдські руки Арді були пристосовані скоріше для ходьби з опорою на кісточки пальців рук, ніж на двох ногах. Таким чином, між рукою Арді і руками пізніших гомінідів, в тому числі виду Люсі (добре збережений скелет віком 3,2 мільйона років, знайдений в тому ж районі), мав місце еволюційний стрибок. Люсі вже впевнено ходила на двох ногах, про що свідчить відсутність хапального пальця на нозі, який був у Арді, а також форма і структура її тазу. Також вона була здатна здійснювати точні хапальні рухи, як сучасна людина.

Зміни в анатомії руки Арді, і всіх пізніших гомінід, що відбулися в період між 4,4 млн і 3,3 млн років тому, збігаються з найважливішою зміною ноги: саме в цей період великий палець ноги перестав бути хапальним. У цю ж епоху предки людини вперше почали виготовляти і використовувати кам’яні знаряддя праці, що залишили характерні сліди на скам’янілих кістках з’їдених ними тварин.

Саме в часовому проміжку між Арді і Люсі існував не знайдений поки загальний предок, «відсутню ланку», від яких походять люди і шимпанзе.

Таким чином дослідження підтвердило ідею, вперше запропоновану Чарльзом Дарвіном в 1871 році: наші предки почали використовувати верхні кінцівки для маніпуляцій тоді ж, коли встали на ноги. Мабуть, еволюція людських рук і ніг була взаємопов’язана. Теорія антропогенезу, походження людини, отримала нове підтвердження.

Новини за темою: