Одним з головних фігурантів справи збитого на Донбасі Boeing рейсу МН17 виявився заступник голови Прикордонної служби Росії

ДУМКА 28, Квітень 2020, 20:19 94
Одним з головних фігурантів справи збитого на Донбасі Boeing рейсу МН17 виявився заступник голови Прикордонної служби Росії

У дослідницькій пошуковій групі Bellingcat заявляють, що змогли ідентифікувати одного з ключових фігурантів справи про збитий над Донбасом малайзійський Boeing 777 в 2014 році.

Раніше ця людина була відома тільки як високопоставлений співробітник ФСБ “Володимир Іванович” – ним виявився генерал-полковник Андрій Бурлака, заступник керівника Прикордонної служби ФСБ.

У листопаді 2019 року міжнародна слідча група (JIT), що займається розслідуванням справи про катастрофу літака, опублікувала 23 телефонні розмови, перехоплені напередодні трагедії, з яких видно ступінь залученості ФСБ, ГРУ і Кремля в події на Донбасі. Одним з учасників телефонних розмов був такий собі “Володимир Іванович”, який, судячи з перехоплень, відповідав за переміщення через кордон важких озброєнь, в тому числі і зенітного ракетного комплексу “Бук”, з якого збили Boeing 777.

Наййперша згадка “Володимира Івановича” в перехоплених телефонних розмовах – 1 липня 2014 року. Російський політолог Олександр Бородай, який у той час був “прем’єр-міністром ДНР”, розповідав своєму колишньому роботодавцю, бізнесменові Костянтину Малофєєву, що “командувач операцією, Володимир Іванович”, дав команду знищити одного з лідерів сепаратистів Ігоря Безлера. Як мінімум до кінця липня “Володимир Іванович” зберігав керівну роль на Донбасі.

За даними групи, формально Бурлака не повинен мати ніякого відношення до війни на Донбасі, але, згідно з даними про його перельоти, в 2014-м і 2015 роках він постійно літав в Ростов-на-Дону, Крим і Краснодар.

Крім того, його перельоти хронологічно стикуються з інформацією, отриманою з перехоплень, сказано в розслідуванні. Наприклад, за два дні до авіакатастрофи 15 липня 2014 року, він прилітав з Москви в Ростов, а 18 липня, на наступний день після катастрофи літака, повернувся в столицю РФ. 16 липня в перехоплених розмовах про нього говорили як про того, хто “щойно прилетів з Москви”.

Журналісти перевіряли телефонні номери, якими користувався “Володимир Іванович”, через додаток GetContact, а також шукали згадки про нього “в усіх відомих прослушках, злитих листах і інших подібних джерелах”. У підсумку в “злитому” листуванні помічника “глави ДНР” Дениса Пушиліна в месенджері Viber було виявлено згадку про “заступника директора ФСБ Володимира Івановича”. Після цього розслідувачі вийшли на слід заступника керівника прикордонної служби ФСБ Андрія Івановича Бурлаки.

Потім журналісти порівняли голос “Володимира Івановича” з телефонних перехоплень з доступними записами його інтерв’ю. Експертизу провів Національний центр медіакриміналістики Університету Колорадо (США). Вона показала, що коефіцієнт відповідності цих аудіо записів складає 94.