Вступ до вузу не аргумент: в Україні спалахнув скандал через призов-2020

Ірина Дубровська 23, Липень 2020, 12:50 3433
Вступ до вузу не аргумент: в Україні спалахнув скандал через призов-2020

Весняний призов-2020 на Україні, який через пандемію коронавірусу перенесли на травень-липень, добігає кінця, а ось скандали через нього тривають.

Так, в районному військкоматі Києва затримали випускників бакалаврату, хоча вони планують навчатися далі і вступати до магістратури. За рішенням Міноборони і Міносвіти, їм повинні були дати відстрочку за поданням документів про плани подальшого навчання, проте помістили в розподільний пункт.

Вступ до вузу не аргумент
Випускник-бакалавр Київського національного університету будівництва і архітектури (КНУБА) Іван Зенков два дні перебував у розподільчому пункті Дарницького військкомату. Спочатку, хлопця запросили допройти медкомісію, за попередніми результатами якої йому поставили діагноз – плоскостопість.

Через здачі диплома він не встиг отримати всі необхідні довідки та на прохання військкомату з’явився на дообстеження 21 липня, нічого не запідозривши.

“Мене відвезли на аналізи, все здали, а потім мене привезли в розподільний пункт під приводом того, що там знаходиться головний, який повинен поставити підписи. Нібито нічого страшного, всі висновки медиків у мене на руках, хвилюватися нема чого, і я поїхав. А по приїзду головний мені заявив, що я потрапив, і звідси вже не піду “, – розповів Зенков.

При цьому Іван повідомив, що у нього є довідка, що підтверджує, що він збирається продовжити навчання на магістратурі в своєму ВУЗі. На що його пообіцяли випустити, як тільки він надасть документи.

“Довідку привезли батьки, але на наступний день мені почали заявляти, що вона їх ні до чого не зобов’язує, оскільки це тільки рекомендація від МОН, від Міноборони і ОП”, – говорить Зенков.

За його словами, разом з ним перебувають ще кілька людей, правда, він не може стверджувати, що у інших хлопців така ж ситуація. По крайней мере, вони теж наполягали на тому, що їх закликати не можуть.

Через добу Зєнкова все ж відпустили, але поки він залишається призовником. 29 липня його знову запрошують до військкомату з оригіналами всіх необхідних документів.

Не перший випадок
Буквально два тижні тому Дарницький військкомат вже потрапляв в подібний скандал. Про ситуацію на своїй сторінці в Facebook повідомив один з утримуваних українців Ігор Дрозда. Його з іншими призовниками викликали 9 липня на міську комісію. Там абітурієнт пред’явив оригінали документів на вступ до магістратури в КНУКіМ, а також довідку про навчання в мовному центрі Чехії, які давали підставу для звільнення від військової служби.

“Комісія відхилила мої документи і одноголосно проголосувала за те, щоб закликати мене до військової служби”, – писав він.

Після широкого розголосу інциденту в ЗМІ хлопців все ж відпустили, але з відстрочкою всього в кілька днів, а не до 1 жовтня, як було вирішено раніше спільно з Міноборони та МОН.

В чому проблема
Як відомо, весняна призовна кампанія 2020 року через карантин змістилася на місяць, те ж саме відбулося і зі вступною кампанією, яка стартує тільки з серпня, а зарахування до вищих навчальних закладів буде відбуватися взагалі в вересні. Таким чином, вийшло так, що випускник не має ніяких законних підстав на відстрочку від служби, хоча і має намір стати студентом.

І якщо з випускниками шкіл все більш-менш зрозуміло, адже до 20 років проходження військової служби є добровільним, то з бакалаврами, які йдуть в магістратуру, вийшло складніше.

Щоб врегулювати ситуацію, в українських вузах почали видавати довідку про попередню реєстрацію на вступ. Цей документ повинен був давати право на відстрочку до 1 жовтня 2020 року, але чомусь діє це не завжди.

Щодо першого скандального випадку начальник Управління по зв’язках з громадськістю ЗБРОЙНИХ Сил України полковник Богдан Сеник розповів, що насправді призовник Ігор Дрозда НЕ надав всі необхідні документи, як сам заявивши на своїй сторінці в Facebook.

“Людина захотів вивчати чеську мову в Празі або десь ще і говорить, що він збирався вступати до іноземного вишу в 2021 році, але це не дає підстав для відстрочки призову”, – пояснив він.

Щодо ситуації з Зєнкова більш детально прокоментував прес-секретар командування Сухопутних військ ЗБРОЙНИХ сил України Іван Ареф’єв. В першу чергу він пояснив, що рішення по кожному призовник приймає колегіальний орган – призовна комісія, яка НЕ ​​підпорядковується військовому відомству. До її складу входить військовий комісар, а головує глава міської або райдержадміністрації, якої врешті-решт комісія і підпорядковується.

Військкомат ж бути не може вирішувати, кого заклик, і оскаржувати вердикт комісії, тому звинувачення з боку призовників безпідставні.

“Надані ними документи призовна комісія може вважати недостатніми для того, щоб відстрочити заклик. І в кожній ситуації потрібно дивитися окремо, чому по цій конкретній людині комісія прийняла саме таке рішення”, – говорить він.

Що робити призовникам
Хоч в уряді і стверджують, що довідка з вузу дає можливість на відстрочку призову, адвокат Валентин Дупак говорить про її рекомендаційному характері.

“Сама ситуація дійсно НЕ врегульовано, це або недоробка влади, або спроба збільшення кількості призовників. Мені вже сообщали, що і 18-19-річних хлопців забирають з” липовими “заявами. Наскільки це правда, сказати не можу, але новобранці стверджують, що ніяких підписів під заявами служить за власним бажанням не ставили. Але, звичайно, тут потрібна графологічна експертиза “, – сказав він.

Згідно із законом, абітурієнтів і правда можуть відправити служить, пояснює адвокат.

У той же час ВСУ рекомендують в разі незгоди з рішенням районної призовної комісії, звертатися в міську, а потім і в обласну. Якщо і їх висновки будуть незадовільним для громадянина, тоді вирішувати суперечку можна через суд.