ОПУ проти Фокіна : причини скандальної заяви про Донбас і амністію бойовиків

Ірина Дубровська 2, Вересень 2020, 11:42 418
ОПУ проти Фокіна : причини скандальної заяви про Донбас і амністію бойовиків

Нещодавно заступник голови української делегації в ТКГ Вітольд Фокін заявив, що особливий статус необхідно надати не лише окупованим територіям – т.з. ОРДЛО, а всьому Донбасу. Також, він вважає, що необхідно амністувати всіх бойовиків тому, що за його словами “і з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів”.

Чому він дозволяє собі подібні висловлювання, з’ясовувала ASPI news, передає“Думка”.

Після скандальної заяви заступника голови делегації, очільник Офісу президента Андрій Єрмак наголосив, що це приватна думка Фокіна.

“Відокремлюймо особисту позицію від позиції делегації. Вітольд Фокін щойно приєднався до переговорного процесу та розбирається з тематикою. І якраз деякі одіозні та двозначні формулювання, на які чомусь погодилася попередня влада, сьогодні українська сторона намагається пом’якшити чи застосувати виключно в межах національних інтересів України”, – зазначив Єрмак на офіційному сайті президента.

Оскільки Вітольд Фокін на дану посаду назначався президентом Зеленським, то досить різка реакція ОП на його заяву, виглядає досить дивно. Якщо офіційна особа дозволяє собі робити заяви відносно справи, яку йому доручив Володимир Зеленський, а згодом на президентському ж сайті виправдовуються відносно цієї заяви, то постає питання, що ж там взагалі відбувається?

“Заява прозвучала неузгодженою. Проте Фокін, фактично є представником Росії в ТКГ, тому проросійські висловлювання він дозволяє собі відповідно до своїх переконань”, – зазначив політолог Олександр Палій.

“Фокін зробив деякі заяви, які перевищують офіційно озвучені вимоги Кремля. За такі висловлювання СБУ має порушувати кримінальні справи. Ким є наразі Фокін, а також Кравчук за своїм статусом? Вони ніким не затверджені, окрім Зеленського. Тобто виконують допоміжну функцію патронажної служби (радники, спеціальні представники, особливих уповноважених тощо). Нагадаю, що мінська переговорна група є напрямок, в якому поєднані дві складові – питання безпеки та міжнародної політики. Обидва вони, згідно з Конституцією, є виключними повноваженнями голови держави. Тому члени української делегації в ТКГ не є самостійними фігурами, бо все, що говорять Фокін та Кравчук, висловлюється від імені президента”. – пояснює політолог Тарас Чорновіл.

“Коли некомпетентні та випадкові люди приходять до влади, то вони будуть робити дуже багато речей, які не відповідають реаліям та можуть мати дуже негативні наслідки. Призначення Леоніда Кравчука та Вітольда Фокіна в українську делегацію в ТКГ, на мою думку, було великою помилкою. Для того, щоб уповноважити людей, які представляють державу в таких чутливих і важливих консультаціях, треба розуміти позицію цих громадян. Яке їхнє бачення розв’язання проблем? Якщо влада їх вже призначила, то вона й відповідає за всі заяви як збоку Фокіна, так і Кравчука, який теж багато встиг наговорити”, – резюмував директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Експерт підкреслив, що заява Єрмака про “приватну думку Фокіна” є неадекватною. “Тому що в випадку, коли слова Вітольда Павловича не відповідають позиції президента, то Фокін мав би залишити свою посаду, проте цього не відбулося. Тому можна припустити, що Фокін, можливо, озвучив один з варіантів сценарію, який теж розглядається в ОП. Ймовірно, що використовується практика “пробної кулі”. Коли якась заява висвітлює реакцію суспільства”. – вважає Бала.

“Це відомий прийом, який давно широко використовується, – додав Тарас Чорновіл. – Вкидається надто загрозливий і небезпечний меседж. Якщо суспільство на нього не реагує або реагує мляво, значить цю тезу можна впроваджувати у життя. Якщо громадяни виступають активно проти, то на сцені з’являється вже справжня офіційна особа, котра спокійно повідомляє про “особисту думку” а також про те, що “патріотична” влада так не думає. Таку саму “пробну кулю” на початку року запускав сам Єрмак, коли говорив, що вибори в ОРДЛО мають відбутися 25 жовтня. Після того, як суспільство та експертне середовище розкритикували цю позицію, хтось інший від влади заявив, що вибори там не на часі, а Єрмак висловив свою “приватну позицію”.

Політолог зазначив, що такі заяви з’являються не просто так, бо вони мають тривалий руйнівний ефект. “Далі у суспільства наступає ефект звикання. Влада каже, що Конституцію вона не міняє, вибори в ОРДЛО не проводить. Але нумо оголосімо амністію бойовикам, наприклад. А що трапилося? Ми ж Основний закон не змінювали. Саме так діє ця технологія. Тому не має сумнівів, що заява Фокіна написана та розкручена виключно за допомогою Офісу президента”, – вважає Чорновіл.