Кілька українських вишів потрапили до списку найкращих університетів світу

ДУМКА 30, Серпень 2021, 08:03 666
Кілька українських вишів потрапили до списку найкращих університетів світу

У червні 2021 року британська компанія Quacquarelli Symonds, що спеціалізується на аналізі вищих навчальних закладів по всьому світу, опублікувала щорічний рейтинг світових університетів.

Він розглядається як один з трьох найбільш авторитетних у світі поряд з “Академічним рейтингом університетів світу” і Times Higher Education World University Rankings.

Всі вузи були оцінені по 51 різному предмету і п’яти предметним областям, включаючи їх академічну репутацію, результати працевлаштування випускників (як одного з ключових факторів), кількість публікацій наукових співробітників навчальних закладів.

Крім того, до уваги брався так званий “індекс Хірша” – показник, заснований на наборі найбільш цитованих наукових робіт і кількості цитувань, отриманих ними в інших публікаціях. “Пальму першості” вже давно і щільно займають вищі навчальні заклади США і Великобританії, майже повністю поділили між собою першу десятку світового рейтингу. Цитувати його повністю немає сенсу, тому пропонуємо читачеві зупинитися на країнах Європейського континенту і їх найкращих вузах, а також рядку загальносвітового рейтингу, яку кожен з них займає.

Серед кращих вузів країн Європи в загальносвітовий ТОП – 50 цілком передбачувано увійшов один з найстаріших у світі Оксфордський університет (5-е місце), заснований ще на самому початку другого тисячоліття нашої ери. У першу десятку потрапила Швейцарська вища технічна школа в Цюріху (6-а позиція в списку), а один з найбільших вищих навчальних закладів Німеччини – Мюнхенський технічний університет – займає 50-е місце.

На 52-й позиції-створений не так давно “альянс” паризьких вузів-Paris Sciences et Lettres, або Паризький університет науки і літератури. Не відстають від сусідів і Нідерланди – їх Делфтський технічний університет на 57-му місці.

У першій сотні кращих вузів-МДУ ім. Ломоносова в РФ (74-е місце), найстаріший в Данії Копенгагенський університет (76-е) і Левенський католицький університет в Бельгії (84-е місце). Замикає світовий ТОП – 100 Лундський університет у Швеції (97-й рядок у списку).

У другу сотню вузів потрапили Дублінський університет в столиці Ірландії (101-е місце), столичні скандинавські університети в Гельсінкі і Осло, Міланський технічний університет в Італії (137-е), Віденський в Австрії (150-е), а також Барселонський університет, вже давно визнаний усіма можливими рейтингами кращим в Іспанії (183-е місце в світі). Найстаріший вуз Центральної та Східної Європи – Карлів, або Празький університет в столиці Чехії – займає за версією QS 260-у позицію, а Естонський Тартуський університет – 283-ю.

Зовсім поруч розташувалися “сусіди” – Білоруський і Варшавський держуніверситети-на 317-й і 321-й позиціях відповідно. На 357 – му місці-португальський Порту. П’яту сотню кращих світових вузів в Європі відкриває разом з 423 – м місцем Вільнюський університет в Литві, за ним-Стамбульський державний вуз Коч на 465-м. 477-е місце розділили між собою відразу кілька навчальних закладів: Афінський національний технічний і Кіпрський університети, а також Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. Це найкращий показник для України у світовому рейтингу.

Результати ще 6 вітчизняних вищих навчальних закладів, що потрапили до цього списку, набагато скромніші. Згідно з прийнятою в QS методології, за кількістю набраних балів вони займають не конкретні місця, а цілий діапазон в 50 позицій.

Так, Київський національний університет знаходиться в проміжку між 601-м і 650 – м місцями, місце Харківського політеху-651-700-е, Київський політехнічний інститут імені Сікорського і сумський держуніверситет займають 701-750-у позиції. Національний університет ” Львівська політехніка “-801-1000-е місце, а знаменита Столична” Могилянка”, або НУ” Києво-Могилянська академія ” влаштувалася в категорії 1000+.