Нацрада не каратиме телеканали за порушення мовного закону

ДУМКА 27, Липень 2021, 01:53 1203
Нацрада не каратиме телеканали за порушення мовного закону

Нацрада з телебачення відзначає порушення вимог Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” серед мовників і відсутність інструментів покарання за порушення.

Про це йдеться в повідомленні Нацради.

“На жаль, в перші дні дії нових вимог ми зіткнулися з тим, що телеіндустрія виявилася непослідовною в питанні захисту мови. Одні гравці цього поля відразу проігнорували вимоги закону, скористалися цим для виграшу в конкурентному змаганні, — і тим самим намітили розбрат в індустріальному полі. Інші, недовго це терпівши, тільки переживши рейтингові втрати декількох днів, теж вдалися до порушення закону.

Тільки поверхнево-поки що-аналізуючи причини цих втрат, можна назвати ряд причин. Одна з них — категорично низька якість озвучування, яка різко відштовхнула навіть ту частину аудиторії, яка хотіла дивитися українською!

Мовники не готувалися до переходу на мовлення державною мовою два роки, які відвів на це законодавець – зробили це в останній момент недбало, примітивно і формально”, — йдеться в повідомленні.

Згідно з повідомленням, найбільш обурливим є той факт, що умисне порушення закону відбувається з розумінням відсутності інструментів для покарання за такі порушення, відбувається зухвало і з використанням слоганів про високі цілі.

“Що повинні робити невідкладно? Повинні удосконалити законодавство, а також нарешті взятися за розробку економічних важелів: від штрафів і, що найважливіше, — до системи державних грантів на створення україномовного контенту високої якості, державних преференцій для тих, хто виробляє цей продукт, до програми заходів, в яку будуть включені всі потужні гравці медіа і кіно – з вироблення цілої стратегії якості і цінностей у створенні україномовного ринку”, — йдеться в повідомленні.

Хоча насправді втрата аудиторії і рейтингів телеканалів пов’язана з обмеженням свободи вибору для глядача. Зретель може спокійно дивитися улюблені фільми і серіали на будь-якій мові на стрімінгових онлайн-платформах і в Ютубі.

А на телеканалах, які змушені отримувати ліцензії від держави цей же продукт доступний з масою обмежень, у тому числі з мови – лише українською або з титрами.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що телеканал 1 + 1 відмовився виконувати закон про українську мову.