“Це катастрофа”: у Комітеті з питань освіти прокоментували провал ЗНО

ДУМКА 25, Червень 2021, 01:09 5357
“Це катастрофа”: у Комітеті з питань освіти прокоментували провал ЗНО

31,1 % абітурієнтів, які провалили цьогорічне зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) з математики – говорить про загальний рівень знань даного предмету.

Однак, якби на місці математики була хімія чи біологія – результат був би не кращим – сказав в інтерв’ю голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

Нагадаємо, згідно із оприлюдненими даними, цьогорічне ЗНО не склав такий відсоток абітурієнтів:

  • з математики – 31,11 %
  • з іспанської мови – 15,79 %
  • з німецької мови – 11,49 %
  • з англійської мови – 10,68 %
  • з французької мови – 8,94 %
  • з фізики – 8,33 %

Довкола результатів тестування виникла справжня дискусія. Йдеться насамперед про тест із математики.

На Facebook-сторінці “Вступ 2021” батьки намагаються знайти корені проблеми: хтось, наприклад, вважає, що причина криється у дистанційному навчанні, інші ж висловлюють здивування, чому така кількість учасників ЗНО не впоралася із завданнями.

– Отже, 31 % учнів не склали ЗНО з математики. Як вам такий результат?

– Це катастрофа, ми теж переживаємо.

У нас є указ президента про відзначення року математики. Ну і як успіхи? Ніяк! От вам і результати року математики – 31 %. От я є представником влади, але мені від цього дуже сумно. Ми приймаємо рішення і закони, які потім не виконуються. Має бути послідовність дій і якщо вже прийняли указ про рік математики, то непогано було би зібрати робочу нараду по його виконанню.

Загалом результати ЗНО по математиці підтверджують результати PISA (міжнародне дослідження якості освіти, – ред.) дворічної давнини. Тобто ми насправді відстаємо з цього предмету від інших країн Європи.

Цього року математика стала обов’язковою на ЗНО і якби її довелося складати ще й при вступі в університет – результати були б ще більш невтішними.

– Про що це говорить?

– Про низький рівень підготовки з математики. Всі звикли, що у нас є обов’язковий предмет – українська мова та література, а тепер до цього списку додалась ще й математика і ми побачили справжній рівень знань.

Насправді не уявляю, як можна не скласти цей тест. На днях навмисне пройшов його, бо теж чув різні думки про складнощі. За 20 хв набрав 170 балів. Так, я доктор технічних наук, але математика не є моєю професією. Деякі речі вже не пам’ятаю. Якщо вже не знати додавання дробів… Це ж елементарні речі.

І взагалі перші 10 завдань тесту можна навіть в голові зробити, вони елементарні.

– Дистанційне навчання могло вплинути на такі результати ЗНО з математики?

– ЗНО охоплює програму 4-11 класів, тому дистанційне навчання – не виправдання. Хто захоче вчитися – той вчиться. Минулого року взагалі була тотальна дистанційка, ні школи онлайн, нічого. Було просто раз і локдаун. І, не зважаючи на це, ми мали багато 200-бальників.

Тут питання більш глибинне – функціонування ефективного трикутника між школою, батьками та дитиною. Він руйнується, його слід відновити. Всі троє мусять розуміти, що є учасниками освітнього процесу.

Дивився список десяти учнів, які найкраще склали ЗНО минулого року. І половина з них – не з великих міст. Про що мова? Кому потрібно – той може вчитися і при дистанційній освіті. Бо дуже просто сказати: це все дистанційка, давайте валити на неї.

Але вона завершиться, буде рік школи і результати будуть не на багато вищими.

– Окрім математики, 8-15 % учнів не склали також ЗНО по іноземним мовам.

– 10-11 % – це звичайний відсів, який відбувається щороку. Але повірте, якщо ми зробимо обов’язковим до ЗНО інший предмет, біологію, географію, фізику чи хімію – результати будуть приблизно такі як з математики.

В основному діти вчать ті предмети, по яких збираються складати ЗНО. І це проблема. Не треба додатково готуватися до оцінювання, бо це шкільна програма і її цілком достатньо для того, щоб його пройти.

Але якщо дитина не може пройти тест на елементарну освіченість, може їй і не потрібна вища освіта? Досі бачу дорослих людей, які толком смс без помилок написати не можуть, і це з урахуванням автокорекції. При цьому у них є вища освіта!