Financial Times: Зеленський слуга народу або слуга олігархів

ДУМКА 24, Вересень 2019, 23:23 260
Financial Times: Зеленський слуга народу або слуга олігархів

Щоб стати реформатором, Володимир Зеленський повинен дистанціюватися від олігархів. Про це пише видання Financial Times в редакційній статті «Новий президент України стоїть перед визначальним вибором».

Уже кілька місяців в Україні відбуваються швидкі зміни. Новий молодий президент Володимир Зеленський здобув переконливу перемогу в травні після обіцянки радикальних реформ. Через кілька тижнів його спішно сформована партія вперше з моменту набуття Україною незалежності в 1991 році сформувала одноосібну більшість в парламенті. Енергійний прем’єр-міністр приступив до амбітних реформ.

Однак в останні два тижні почали відбуватися і тривожні події. У Києві голосно заявив про себе Ігор Коломойський, мільярдер-олігарх, якого підозрюють у тому, що він допоміг привести пана Зеленського до влади, і який перед цим провів два роки у вигнанні. Потім прем’єр-міністр України сказав в інтерв’ю FT, що Київ відкритий для врегулювання навколо «ПриватБанку», одним з власників якого був пан Коломойський до націоналізації в 2016 році із заявленим негативним капіталом в 5,5 млрд доларів на рахунках. Київ намагається повернути мільярди за допомогою кримінальних звинувачень проти олігарха. Сам він стверджує, що ця справа була інспірована попереднім урядом, щоб захопити його цінний актив.

Угода по поверненню банку або зняття претензій до пана Коломойського не тільки ризикує поставити під загрозу майбутнє фінансування України з боку МВФ та інших західних партнерів, які наполягли на націоналізації «ПриватБанку» для захисту фінансової стабільності. Вона може підірвати інші позитивні кроки уряду.

Прихильники Заходу в своєму прагненні до побачити, як Україна, нарешті, відмовилася від своєї клептократичною моделі, підтримали Зеленського, закривши очі на те, що телевізійний комік набув популярності у програмах на телеканалі пана Коломойського. Вони закрили очі і на призначення президентом главою його адміністрації Андрія Богдана – адвоката пана Коломойського. Інвестори вітали наміри 35-річного прем’єр-міністра Олексія Гончарука, який почав активну програму з легалізації продажів сільгоспугідь, приватизації державних підприємств, лібералізації ринку праці, протистоянні рейдерству та посилення захисту власності.

Однак 10 вересня з’явилося фото із кабінету президента, на якому був усміхнений пан Коломойський з паном Зеленським і паном Богданом. Мільярдер запропонував мирову угоду щодо «Приватбанку» на київській конференції, організованої конкуруючим олігархом (Пінчуком – прим. пер.). Потім прем’єр-міністр припустив у інтерв’ю FT, що Зеленський хоче «шукати спільні рішення» щодо «ПриватБанку», хоча пізніше заявив, що його неправильно витлумачили.

Також почали відбуватися інші тривожні речі. Поліція здійснила рейд на штаб-квартиру «ПриватБанку» і будинок Валерії Гонтаревої (обшук в її київській квартирі 12 вересня – прим. пер.), екс-глави центрального банку, яка в останні роки керувала очищенням банківського сектора України, включаючи націоналізацію банку Коломойського. Минулого вівторка дача пані Гонтаревої під Києвом була спалена в результаті явного підпалу. Пан Коломойський наполягав на тому, що він не стоїть за цими інцидентами. Хоч би хто був відповідальний, вони штовхають Україну до повернення темних часів 20-річної давності – повної протилежності тому іміджу, який країна хоче зараз сформувати.

До того ж зараз пан Зеленський втягнутий в міжнародний скандал через повідомлення про те, що президент США Дональд Трамп попросив його провести розслідування щодо сина колишнього віце-президента США Джо Байдена. Останнє, що потрібно Зеленському, – це великий внутрішній скандал. Будь-яке врегулювання навколо «ПриватБанку» може передбачати максимальне відновлення активів його колишніх власників, але має бути погоджено з МВФ. Крім цього, президент стоїть перед визначальним вибором. Багато українців вважають, що його попередник, мільярдер Петро Порошенко, не зміг позбутися тавра олігарха. Пан Зеленський повинен вирішити, чи хоче він бути «слугою народу» – назва його колишнього телешоу і його партії – або слугою олігархів.