Вчені виявили у вічній мерзлоті катастрофічну загрозу для клімату

Володимир Маркопольский 11, Лютий 2021, 03:21 281
Вчені виявили у вічній мерзлоті катастрофічну загрозу для клімату

Група вчених з Копенгагенського університету виявила, що швидке танення вічної мерзлоти може спровокувати викид в атмосферу величезна кількість вуглеводню, що призведе до катастрофічекім наслідків для клімату.

Це здатне не тільки привести до катастрофічних змін клімату, але і до незворотного нагрівання планети, що зведе нанівець будь-які зусилля по стримуванню зростання глобальних температур нижче критичних значень.

Про це йдеться в статті, опублікованій в науковому журналі Nature.

Відомо, що мікроорганізми відіграють ключову роль у виділенні діоксиду вуглецю при таненні вічної мерзлоти. Вони розкладають залишки рослин та інші органічні речовини в метан, оксид азоту та вуглекислий газ.

Однак раніше вважалося, що залізо здатне зв’язувати вуглець, не дозволяючи йому виділятися навіть при таненні мерзлоти. У новій роботі автори з’ясували, що бактерії використовують залізо в процесі життєдіяльності і руйнують зв’язки, що утримують вуглець, який викидається у вигляді вуглекислого газу.

Хоча дослідники вивчили цей процес лише в Болотній зоні Національного парку Абіску на півночі Швеції, вони порівняли свої результати з даними з інших регіонів Північної півкулі. Очікується, що надмірне виділення вуглекислого газу буде відбуватися і в інших районах вічної мерзлоти по всьому світу. За словами вчених, нове джерело парникових газів необхідно включити в кліматичні моделі.

Поки фахівці не впевнені в тому, скільки додаткового вуглецю з грунту може бути вивільнено за допомогою недавно відкритого механізму. Для оцінки загрози цього процесу для стабільного клімату необхідні подальші дослідження.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що астрономи Каліфорнійського університету в Ріверсайді розкрили, чому деякі карликові галактики повністю позбавляються темної матерії, хоча раніше невидима речовина в них переважала. Існування таких об’єктів здатне спростувати широко прийняту космологічну модель, звану Lambda Cold Dark Matter (LCDM), згідно з якою всі галактики повинні бути оточені гало темної матерії.