Астероїд Апофіс розминувся з землею, але через 8 років пролетить набагато ближче

Володимир Маркопольский 20, Березень 2021, 15:50 131

Якби Апофіс зіткнувся з Землею, цей удар був би еквівалентний одночасному вибуху 880 мегатонн тринітротолуолу. Але на думку фахівців NASA, ймовірність цієї події вкрай мала.

Астероїд 99942, названий Апофісом на честь єгипетського демона Хаосу, був виявлений 19 червня 2004 року астрономами Національної обсерваторії Кітт-пік в Арізоні, і з тих пір відстежується, оскільки його орбіта навколо Сонця час від часу перетинає орбіту Землі.

Апофіс обертається по орбіті близькій до земної, з періодом обертання від 324 до 329 діб, тобто трохи швидше, ніж Земля. Люфт в п’ять діб виникає через те, що Апофіс піддається впливу масивних небесних тіл, чому його орбіта постійно зміняться. До того ж астероїд має неправильну витягнуту форму (найменший діаметр 340 м), і через асиметричність перекидається в польоті, що вносить в його орбіту додаткові збурення.

У суботу, 6 березня, о 01:15 за Гринвічем, Апофіс благополучно розминувся з Землею, пройшовши від неї на відстані 16 мільйонів кілометрів. Це досить далеко, більш ніж в 40 разів більше, ніж відстань від Землі до Місяця. Але не все так просто. Оскільки орбіта Апофіса нестабільна, а період обертання не збігається з земним, то відстань, на якому він проходить повз Землю, постійно змінюється і не піддається точному розрахунку раз і назавжди. У прогнози постійно доводиться вносити поправки, одержувані на підставі поточних спостережень.

Читайте також: Комети могли запустити еволюцію життя на Землі

У наступний свій прохід поблизу від Землі, 13 квітня 2029 року, Апофіс пройде від землі так само близько, як деякі з супутників на найвищій орбіті – до 37 000 км.у 2013 році розрахунки NASA виключили ймовірність зіткнення з землею в 2029. Але таке зближення дозволить астрономам провести значно більш детальні спостереження. Тоді, швидше за все, буде уточнена його структура і форма (зараз його вважають схожим на арахіс).

Ймовірно, будуть також отримані зображення поверхні астероїда Апофіс з високою роздільною здатністю. Зараз вважається, що вона схожа на поверхню інших астероїдів кам’янистого типу, таких як Ітокава, перший астероїд, зразки якого були захоплені і доставлені на Землю для аналізу.

Наступний близький прохід Апофіса відбудеться в 2036 році. Після цього Апофіс буде проходити від Землі все далі – а потім знову все ближче. Черговою критичною датою стане 12 квітня 2068 року. Хоча дати точний прогноз руху Апофіса на такий тривалий термін не представляється можливим, проте за останніми даними NASA, оновленими в січні 2021 року, За Туринською шкалою ймовірність зіткнення з астероїдом 99942 в найближчі 100 років дорівнює нулю.

У єгипетській міфології Апофіс, або Апеп, був духом зла, темряви і руйнування. Він зображувався у вигляді змія або крокодила, і був ворогом бога сонця Ра і силою, яку не можна остаточно перемогти.

Новини за темою: