У Йорданії археологи знайшли сліди 20-тисячолітнього ритуалу поховання

Володимир Маркопольский 25, Лютий 2021, 21:57 114

Міжнародна команда археологів як мінімум удвічі “зістарила” традицію кремації останків померлих людей, вивчивши виявлений в Йорданії древній пам’ятник.

Про дослідження розповіло видання Science News. Його провела команда археологів на чолі з Лізою Махер з Каліфорнійського університету в Берклі і Даніелем Макдональдом з Університету Талси в Оклахомі.

Нова робота доводить, що традиції кремації останків померлих одноплемінників з’явилися у людини набагато раніше, ніж вважалося. До сих пір найдавніші сліди таких ритуалів налічували близько 10 тисяч років. Тому вчені вважали, що Ритуальні церемонії з’явилися не раніше, ніж 10 тисяч років тому.

Однак у новому дослідженні археологи вивчили залишки хатини, що згоріла близько 19,2 тисячі років тому. Вона була знайдена в 2016 році на території Йорданії, на доісторичній ділянці, що отримала назву Кхаран IV.

Підвищений інтерес цей об’єкт викликав тому, що на підлозі був виявлений частково обвуглений скелет жінки. Її тіло було покладено на бік, а ноги були зігнуті в колінах.

Аналіз останків і обгорілих залишків будови показав, що тіло жінки було поміщено в хатину і обкладено хмизом, який відразу після цього був підпалений. Обстеження навколишньої території не виявило слідів вогню. Це означає, що причиною смерті жінки не могла бути випадкова пожежа-хтось в давнину планував спалити тільки хатину.

Судячи з аналізу вугілля, згоріла вона досить швидко, так як її стіни обрушилися всередину і накрили собою тіло жінки. На думку авторів дослідження, всі вивчені сліди вказують на те, що це було вельми незвичайне для свого часу поховання. Ймовірно, жінка була кремована.

Виходить, що зміна поглядів на живих і мертвих у доісторичних товариств мисливців-збирачів відбулося набагато раніше, ніж вважалося досі. Більш того, сам факт того, що жінку кремували в хатині, вказує на існування невідомого науці похоронного ритуалу. Можливо, це було зроблено для того, щоб зблизити світи мертвих і живих.

Знахідка відноситься до періоду, коли групи мисливців-збирачів часто розбивали тимчасові табори на мисливських стоянках і торгових шляхах. Виникло у них бажання пов’язати мертвих зі спорудами, побудованими людьми, археологи пояснюють вірою в те, що таким чином мертві залишаться поруч з живими.

Про те, що це був традиційний соціальний звичай, говорять і наступні знахідки. Так, археологи на тій же доісторичній ділянці виявили сліди ще як мінімум трьох спалених хатин, всередині яких знаходилися останки людей. Вік однієї з них, наприклад, становить 19,4 тисячі років. Тобто, використання тимчасових будинків для кремації практикувалося століттями.

За словами Лізи Махер, сам цей табір, імовірно, використовувався людьми протягом 800-1000 років. Останні сліди були залишені тут людиною близько 18,6 тисячі років тому. Не виключено, що на той час це місце, через відносно велику кількість спалених хатин, стало священним.

Однак вірування і значення, яке жителі Кхаран IV надавали процесу спалення будинків з поміщеними всередину тілами, за словами Махер, досі залишаються загадкою. На її думку, використання вогню в цьому випадку могло означати якийсь тип трансформації, відродження, очищення або зміни циклу життя і смерті.

Раніше повідомлялося, що в Британії знайдено пам’ятник мезоліту вдвічі старше Стоунхенджа.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що археологи показали, як виглядав найдавніший протез.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.