Вчені пояснили причину зникнення води на Марсі

Володимир Маркопольский 18, Березень 2021, 18:52 175

Велика частина води Марса могла залишитися в твердих породах планети. Про це йдеться в опублікованому в журналі Science дослідженні.

Вчені прийшли до такого висновку, склавши на основі даних з марсоходів і космічних апаратів модель Червоної планети. За допомогою моделі вдалося оцінити, скільки рідини на Марсі було на початковому етапі його існування і скільки загубилося з часом. Один із способів оцінки кількості води полягає в аналізі рівнів водню в його атмосфері і гірських породах.

У дослідженні говориться, що кожен атом водню містить один протон. Однак деякі з атомів мають додатковий нейтрон, який утворює ізотоп, відомий як дейтерій. Зазвичай легший водень випаровується через низьку гравітацію планети в космос, тоді як більш важкий дейтерій залишається. Порівнюючи вміст водню і дейтерію, вчені змогли оцінити, скільки звичайного водню Марс міг би втратити з часом, і пояснити загадку зникнення води.

Виявилося, що в період з 4,1 до 3,7 мільярда років тому обсяг води на Червоній планеті зменшився приблизно на 40-95 відсотків. При цьому значна або більша частина рідини – від 30 до 90 відсотків — була поглинена мінералами в процесі гідратації. “Марс став сухою і посушливою планетою-такою, яку ми знаємо її сьогодні — близько трьох мільярдів років тому», — заявила провідний автор дослідження і фахівець Каліфорнійського технологічного інституту Єва Шеллер (Eva Scheller).

Читайте також: У NASA опублікували звуки роботи ровера на Марсі

При цьому не можна сказати, що накопичилася в твердих породах Марса рідина може бути легко витягнута і використана першими колонізаторами планети в їх цілях. “Їм доведеться нагріти багато каменів, щоб отримати необхідну кількість води», — підкреслила Шеллер.

Згідно з ранніми дослідженнями, на Марсі містилася достатня кількість рідини, щоб покрити всю поверхню планети океаном глибиною від 100 до 1500 метрів. Це приблизно половина води, яка міститься в Атлантичному океані. Вчених цікавить дане питання, так як зазвичай наявність води вказує на існування тих чи інших форм життя.

У листопаді 2020 року фахівці Університету Арізони розповіли, що велика кількість марсіанської води могла опинитися у верхніх шарах атмосфери. Потім рідина випарувалася в результаті фотолізу.

Новини за темою: