COVID-19: Чому урядові дані по кількості смертей є маніпуляцією

ДУМКА 26, Квітень 2020, 10:15 100
COVID-19: Чому урядові дані по кількості смертей є маніпуляцією

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що показник летальності від коронавірусної хвороби в нашій країні дорівнює 2,7% і він приблизно такий самий, як у Фінляндії та Норвегії.

Бажання уряду презентувати стан справ з подоланням епідемії коронавірусу та її наслідків у найкращому світлі цілком зрозуміле. Але виникає логічне питання: чи не є використання некоректних порівнянь засобом маніпуляції громадською думкою?

Адже вітчизняні урядовці просто взяли кількість померлих (станом на 24 квітня їх було 193) та поділили на загальну кількість зареєстрованих в Україні випадків коронавірусу (7647 – на ту саму дату). Ця методика дуже спокуслива, проста і створює привабливу ілюзію щодо позитивних результатів, яких уряд нібито досяг. Спробуємо розібратись, чому так рахувати не можна.

ВООЗ стверджує, що підрахувати смертність від коронавірусної хвороби можна буде лише після закінчення пандемії, коли буде точно відома кількість людей, що захворіли, і кількість людей, що померли від коронавірусу.

Коли епідемія в країні розвивається, а кількість нових хворих щодня значно зростає, ми завжди будемо отримувати занижені результати смертності. Добре відомо, що ускладнення у пацієнтів від коронавірусної інфекції розвиваються зазвичай після першого тижня хвороби, а помирають від ускладнень вони у середньому на чотирнадцятий день після появи перших ознак хвороби (в діапазоні 6-41 днів, але медіана – це два тижні).

Тобто ті пацієнти, які щойно захворіли, не мають враховуватись як такі, що нібито одужали, під час розрахунків. Адже у цих пацієнтів попереду своя історія життя або смерті, яка покаже, хто з них одужує, а хто ні.

Тоді, якщо робити добросовісні розрахунки смертності, необхідно було б розділити кількість людей, що померли станом на 24 квітня (193), на кількість людей, які хворіли на коронавірус два тижні тому (2777 – станом на 11 квітня). У нас вийде 7 відсотків. Але чомусь уряд не озвучує цю цифру. Напевне тому, що вона не досить гарно виглядає…

Ми добре розуміємо, що й це значення не є абсолютно вірним (точні цифри отримаємо після закінчення епідемії), але не можемо погодитись із маніпуляцією, коли обирається зручна для уряду цифра, котра озвучується публічно і легітимізується авторитетом влади.

Проте і це ще не все. Дійсно, під час епідемії, аби розуміти динаміку процесу і своєчасно вживати належні протиепідемічні заходи, треба користуватись хай і неточними, але орієнтовними показниками. Але при цьому треба коректно порівнювати розгортання епідемії в Україні з іншими країнами.

Голова Кабміну Денис Шмигаль стверджує, що показник смертності в Україні приблизно дорівнює відповідним показникам Норвегії та Фінляндії. Та ми покажемо, чому не можна порівнювати Україну з цими країнами.

Спалах епідемії у скандинавських країнах, коли приріст нових випадків захворюваності складав не менше 40 відсотків, почався приблизно 4-8 березня. Це на двадцять днів раніше, ніж в Україні. І Фінляндія, і Норвегія вже подолали пік інфекції. Наразі захворюваність там стабільно знижується. Приріст нових випадків захворювання – менше одного відсотка (Малюнок 1).

В Україні ж, навіть зі слів очільника Уряду, пік ще далеко попереду. Тому неможна порівнювати країни, де епідемія майже припинилась, з країною, яка ще очікує на пік захворюваності, у спосіб, який використовує Кабмін. Якщо є бажання порівняти, то варто щонайменше врахувати кількість хворих на момент, який на два тижні передує даним щодо кількості померлих пацієнтів.

COVID-19: Чому урядові дані по кількості смертей є маніпуляцією

Якщо порівняти смертність в Норвегії та Фінляндії з урахуванням двотижневої різниці (як ми це зробили раніше для України), то вийде наступне:

Фінляндія: кількість померлих на 24 квітня – 177; кількість хворих на 11 квітня – 3177; летальність – 5,6 відсотка.

Норвегія: кількість померлих на 24 квітня – 199; кількість хворих на 11 квітня – 6320; летальність – 3,1 відсотка.

Україна: кількість померлих на 24 квітня – 193; кількість хворих на 11 квітня – 2777; летальність – 7 відсотків.

COVID-19: Чому урядові дані по кількості смертей є маніпуляцією

Ще раз підкреслюємо, що методика наведеного нами розрахунку є лише однією із можливих. Отримані результати адекватніше відображають справжній рівень летальності, але точні розрахунки можливі лише після закінчення пандемії.

Ми використали цю методику, аби продемонструвати, що розрахунки Уряду є однозначно хибними.

Варто додати, що у різних країнах можуть відрізнятись підходи до визначення причини смерті, стратегії тестування населення та методики обчислень. Саме тому, як наголошують фахівці Європейського центру контролю та профілактики хвороб (European Centre for Disease Prevention and Control), до порівнянь між країнами слід ставитись дуже обережно.

На жаль, спекуляції на тему летальності від коронавірусу досить поширені у світі. Як бачимо, долучились до маніпуляцій і українські урядовці.