Апарату Parker Solar Probe вдалося випадково зазирнути під щільні хмари Венери

Апарату Parker Solar Probe вдалося випадково зазирнути під щільні хмари Венери

Володимир Маркопольский 4, Березень 2021, 06:49 111

Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) опублікувало нову фотографію з дослідницького апарату Parker Solar Probe. Зонд зробив знімок ще під час третього прольоту повз Венери в липні минулого року, але вчені отримали його тільки недавно.

Це зображення цікаво відразу з кількох причин. По-перше, це знімок нічної сторони планети. А по-друге, на ньому проявилися вкрай незвичайні деталі, яких, насправді, там бути не повинно.

Справа в тому, що інструмент, який відобразив це зображення-WISPR, – являє собою пару телескопів з цифровими матрицями, які чутливі до видимого діапазону електромагнітного випромінювання. Основне завдання приладу полягає у вивченні сонячної корони і матерії, що викидається під час активності зірки.

Під час прольотів повз Венери він використовується для фотографування цієї планети, тобто виконання другорядних завдань місії. І опублікований днями знімок підніс справжній сюрприз команді операторів Parker Solar Probe.

Читайте також: США заборонили російським космонавтам свердлити дірку на МКС

На ньому присутні відразу два важливих об’єкта. По самому краю диска Венери видно порівняно яскраве світіння. Передбачається, що це випромінювання виходить від атомів кисню, що вступають в хімічні реакції на нічній стороні планети. Вільний кисень з’являється у венеріанській атмосфері на великій висоті під дією сонячного вітру. Високоенергетичні частинки потрапляють в рідкісні молекули води і розщеплюють їх. До речі, швидше за все, саме так Венера і втратила всю свою воду.

Аналогічний механізм зафіксований також на Марсі. Друга неймовірна деталь зображення-темна пляма по центру видимої частини диска Венери. Воно підозріло збігається з височиною на поверхні, яка називається Земля Афродіти.

Поки що немає повної впевненості, як вдалося побачити її крізь хмари. Вчені висловили пару обґрунтованих припущень. Найімовірніше, WISPR виявився чутливим до ближнього інфрачервоного діапазону і бачить Землю Афродіти крізь хмари.

Читайте также: Ученые рассказали, как планеты Солнечной системы получили свои имена

Ця область трохи холодніше решти поверхні, оскільки вона піднята над нею на кілька сотень метрів (до трьох кілометрів в деяких місцях). Інша гіпотеза не суперечить першій і скоріше доповнює її. Можливо, в наявності одне з так званих вікон проникності-невеликого діапазону випромінювання, в якому щільні хмари прозорі.

У будь-якому випадку знімок вражаючий і незважаючи на гадану простоту в ньому міститься дуже багато наукової інформації. Частково прояснити його дивацтва вчені планують коли надійдуть наступні зображення ближче до квітня цього року.

Parker Solar Probe зробив їх ще в середині лютого під час свого четвертого прольоту повз Венери. Але передача великих обсягів даних від настільки віддаленого і швидко рухається апарату-завдання непросте.

До речі, на зображенні є і ще одна загадка: яскраві штрихи від краю до краю. Передбачається, що це або сліди високоенергетичних частинок, або відбите від найдрібніших пилинок сонячне світло, або, як би страшно це не звучало, невеликі фрагменти протівометеоритного захисту зонда, вибиті тієї самої пилом. Єдиної думки поки немає. Зате абсолютно точно одне-чітке чорна пляма внизу диска Венери зовсім не загадковий об’єкт, а звичайний артефакт на одній з матриць WISPR.

Читайте також: На космодромі Байконур з російської ракети вкрали секретну електроніку

Апарат Parker Solar Probe був запущений 12 Серпня 2018 року. На своєму шляху йому належить зробити сім гравітаційних маневрів близько Венери, чотири з яких вже позаду, а наступний відбудеться в жовтні цього року. Основне завдання місії-вивчення зовнішньої сонячної корони.

Попутно, звичайно ж, зонд збирає наукові дані про планету, благо інструментів і можливостей вистачає. Що цікаво, апарат вже встановив один рекорд для рукотворних об’єктів-швидкості щодо Сонця: 246 960 кілометрів на годину. І йому належить його побити, а також наблизитися до світила на безпрецедентно близьку відстань.

Раніше повідомлялося, що астрофізики розгадали таємницю загадкових радіовсплесків з далеких галактик.

А ви знали, що вчені повідомили про виявлення величезної чорної діри в нашій Галактиці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень EinsteinHome.

Останні новини

Коментарі для: Апарату Parker Solar Probe вдалося випадково зазирнути під щільні хмари Венери

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги