Гігантська міць. Найбільший вибух в історії зафіксували у Всесвіті

ДУМКА 9, Квітень 2021, 04:50 276
Гігантська міць. Найбільший вибух в історії зафіксували у Всесвіті

Вчені виявили найбільший вибух з моменту утворення Всесвіту.

Історичну подію зафіксували фахівці з австралійського університету Кертін, а також їхні колеги з США. Для цього вони використовували чотири телескопи, що знаходяться в різних точках планети.

Вибух стався в галактиці Змієносця, розташованій на відстані близько 390 млн світлових років Від Землі. Згідно з розрахунками, за своєю потужністю і виробленої енергії він приблизно в п’ять разів перевершив попереднього рекордсмена.

«Ми спостерігали спалахи в центрах галактик і раніше, але ця-дійсно дуже потужна. І ми не знаємо, чому настільки”, – зазначає Мелані Джонстон-Холлітт, професор університету Кертін.

За словами вчених, вибух відбувався протягом сотень мільйонів років, перебуваючи як би в режимі уповільненої дії. Але в той же час був і настільки потужним, що утворив порожнину в плазмі скупчення – області дуже гарячого газу, який оточує чорну діру. Це нагадувало сильне виверження вулкана.

Гігантська міць. Найбільший вибух в історії зафіксували у Всесвіті

«Але різниця в тому, що в цей кратер можна було б вкласти 15 галактик, подібних Чумацькому Шляху», – пояснила доктор Симона Джачінтуччі з військово-морської дослідницької лабораторії США.

Як відзначають експерти, гігантську порожнину бачили і раніше, але через її величезних розмірів відкидали гіпотезу про те, що вона могла виникнути через вибух.

Це відкриття, за оцінками астрофізиків, може стати першим в ряду подібних. Низькочастотні радіотелескопи, як заявляє доктор Джонстон-Холлітт, дозволять вченим копнути глибше і знайти й інші спалахи, аналогічні цій. Зараз їх команда очікує подальшого прогресу, причому чутливість телескопа повинна вирости в десятки разів вже найближчим часом.

Новини за темою: