Вчені пояснили причину нахилу осі обертання Сатурна

consaidin 18, Лютий 2021, 08:12 212
Вчені пояснили причину нахилу осі обертання Сатурна

Сильний нахил осі обертання Сатурна, що становить 27 градусів, пов’язаний з міграцією його супутників, зокрема, найбільшого з них – титану. До такого висновку прийшла команда французьких планетологів в ході чисельного моделювання, яке також передбачило значне збільшення нахилів як у Володаря кілець, так і у його сусіда Юпітера в наступні кілька мільярдів років.

Метод аналізу і висновки вчених представлені в журналі Nature Astronomy, передає Думка.

“Крім орбітального руху навколо Сонця, планети обертаються навколо своєї осі, при цьому вісь їх обертання прецесує. Кут між площиною екватора і площиною орбіти планети називається «нахилом». Фізичний процес акреції газу, що мав місце під час утворення газових гігантів, передбачає, що вони сформувалися з майже нульовим кутом нахилу. Однак сьогодні ми знаємо, що у Сатурна він незвично великий», – розповідає Мелайні Сейлленфест, провідний автор дослідження з Інституту небесної механіки і обчислення ефемерид при Паризькій обсерваторії (Франція).

Титан і Рея. Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Недавні спостереження показали, що Титан та інші супутники віддаляються від Сатурна набагато швидше, ніж передбачалося раніше. Включивши переглянуту швидкість міграції в свої розрахунки, дослідники прийшли до висновку, що це явище впливає на вісь обертання Сатурна: у міру того, як його Місяця «тікають», планета нахиляється все більше і більше.

Визначальна подія, що дала початок “погойдуванню” газового гіганта, відбулося відносно недавно. Більше трьох мільярдів років після свого утворення Володар кілець зберігав злегка нахилену вісь обертання на рівні 2,5 градуса. Однак всього мільярд років тому повільна міграція його супутників довела частоту прецесії осі обертання гіганта до частоти прецесії орбіти Нептуна, що в результаті за рахунок явища резонансу дало старт поступовому нахилу осі Сатурна. При цьому Титан став спусковим гачком.

“Ці результати ставлять під сумнів усталений сценарій. Раніше астрономи вважали, що збільшення нахилу Сатурна відбулося більше чотирьох мільярдів років тому через зміну орбіти Нептуна. З тих пір вісь газового гіганта вважалася стабілізованою. Насправді ж Сатурн все ще нахиляється, і сьогодні ми спостерігаємо лише перехідний етап в цій еволюції. У наступний мільярд років нахил осі Сатурна може подвоїтися”, – пояснила Мелайні Сейлленфест.

Вражаючий вид на велику червону пляму Юпітера і турбулентну південну півкулю. Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Висновки справедливі і щодо Юпітера. Дослідники вважають, що він повинен випробувати аналогічний зсув через міграцію своїх чотирьох основних супутників і резонансу з орбітою урану: у наступні п’ять мільярдів років нахил осі обертання найбільшої планети Сонячної системи може перейти від 3 градусів до більш ніж 30 градусів.

Ми вже повідомляли, що вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги