Вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент

consaidin 13, Лютий 2021, 19:54 610
Вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент

Вчені дійшли висновку, що через 200 мільйонів років материкові маси Землі можуть з’єднатися в одне ціле біля екватора або біля полюсів. І це кардинально змінить клімат на планеті.

У далекому минулому на Землі з’являлися і зникали суперконтиненти. Сьогодні вчені вважають, що вони формуються відповідно до визначених циклів, і пророкують, коли і де може утворитися новий суперконтинент. Думка розповідає подробиці.

Ауріка або Амазія

175-200 мільйонів років тому почав розколюватися надконтинент Пангея, який об’єднував усю сушу на планеті Земля. Він був не першим і не буде останнім: протягом дуже тривалого циклу плити літосфери віддаляються одна від одної, щоб потім об’єднатися знову, вважають вчені.

Атлантична “прірва” між Північною Америкою і Європою стає все більшою, Австралія рухається на північний схід, а Африка розколюється на дві частини вздовж Східно-Африканського розлому.

Через 200 мільйонів років материкові маси можуть знову злитися воєдино біля екватора або біля полюсів. Це стане причиною абсолютно іншого клімату, каже геолог Рональд Блейк з Університету Північної Арізони.

За одним зі сценаріїв, приблизно через 250 мільйонів років усі великі материкові маси об’єднаються біля екватора й утворять суперконтинент під назвою Ауріка.

Фізик Майкл Вей з Інституту космічних досліджень Годдарда при NASA розповідає, що у внутрішній частині Ауріки встановиться суперконтинентальний клімат, тобто на планеті пануватиме спекотна і посушлива погода, лише прибережні території будуть схожі на “бразильські пляжі”.

“Ця потужна континентальна маса поглинатиме велику кількість сонячного світла, водночас на полюсах буде мало льоду, який міг би відбивати світло, або його не буде зовсім”, – цитує вченого видання Der Standard.

Кліматичні моделі, на які посилається Вей, показують, що температури на Ауріці в середньому будуть на три градуси вищими від сучасних.

Інший сценарій передбачає концентрацію майже всієї суші біля Північного полюса через 200 мільйонів років. Вчені називають її Амазія. Тільки Антарктида залишиться біля Південного полюса.

За сценарію Амазії між полюсами не буде континентальних мас, які направляли б теплі океанічні течії від екватора на північ чи південь. У результаті в полярних регіонах буде помітно холодніше, ніж сьогодні, і там будуть розташовуватися великі крижані шапки.

Така кількість льоду відбиватиме набагато більше сонячного світла, посилюючи охолодження Землі. Залишиться зовсім небагато суші, придатної для вирощування продуктів харчування, якщо, звичайно, на той час ще залишиться така необхідність.

Вей зазначає, що під час вибору придатної для заселення екзопланети необхідно враховувати не тільки наявність води в рідкій формі, але й розташування материків. На прикладі Амазії й Ауріки видно, що на одній і тій самій планеті клімат разюче відрізняється через розташування суші.

Континенти сидять на тектонічних плитах, які складаються з кори і плавають по розпеченій мантії.

Кипляча оболонка Землі нагріває породи і змушує їх повільно підніматися на поверхню із дна мантії. При цьому шматки кори, охолоджуючись, у зонах розлому занурюються на дно мантії.

Подібний циркуляційний рух отримав назву “конвекція мантії”. За мільйони років він викликає рух континентальних плит, а також (час від часу) перетворення в суперконтиненти, зазначає авторитетне наукове видання Science.

Пангеї передував магаконтинент під назвою Гондвана, яка була утворена приблизно 500 мільйонів років тому.

Розрахунки вчених засновані на аналізі копалин матеріалів та інших тимчасових свідченнях, а також на даних про позиції цих континентів залежно від руху мантії.

Висновки вчених говорять про те, що континенти Землі рухаються в напрямку зон розлому. Вони можуть переміщатися тільки в горизонтальному напрямку.

Руйнування Пангеї стало причиною появи Вогненного кільця – набору зон розломів по периметру Тихого океану, які живлять своєю енергією вулкани і землетруси.

via GIPHY

Євразія наближається до Вогненного кільця і може зіткнутися з американськими континентами, утворивши Амазію.

“Ми можемо бачити свого роду ритм в еволюції Землі”, – говорить Даміан Ненс, геолог з університету Огайо й експерт із руху суперконтинентів.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що британські вчені заявили, що розкрили таємницю походження Стоунхенджа.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

 

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги