Археологи показали, як виглядали перші гроші в Європі

Археологи показали, як виглядали перші гроші в Європі

Володимир Маркопольский 24, Лютий 2021, 07:34 99
Археологи показали, як виглядали перші гроші в Європі

Європейці бронзового століття використовували в якості грошей кільця, дуги і леза сокир однакової маси, з’ясували Нідерландські археологи. Вони вважають, що стародавні люди спеціально домагалися схожого ваги предметів, і такий підхід заклав основи створення систем точної оцінки ваги.

У Європі на зорі бронзового століття люди використовували предмети з бронзи в якості грошей, повідомляють археологи з Лейденського університету в Нідерландах. При цьому предмети мали не тільки однакову форму, але навіть масу.

Детальніше про знахідки вчені розповіли в журналі PLOS ONE.

В якості перших грошей в різних частинах світу використовувалися черепашки, камені, худобу, шкури тварин, продукти харчування, пізніше — фрагменти металу. Монети поширилися лише в VII столітті до н. е., однак, мабуть, перші кроки до стандартизації грошей люди зробили набагато раніше.

По всій Європі вчені знаходили “скарби”, закопані близько 3500 років тому. У них містилися бронзові кільця, дуги і леза сокир. Всього автори відібрали для дослідження понад 5000 таких предметів з понад 100 скарбів.

У кожній категорії вага предметів дещо відрізнявся один від одного, проте ті, хто їх робив, явно прагнули домогтися однакової маси — часто їх було неможливо розрізнити при зважуванні в руці.

Найбільш однорідні за масою виявилися кільця-відмінності не можна було помітити без ваг в 70% випадків.

У міру поширення ковальської справи всі ці предмети використовувалися для певних завдань-наприклад, для виготовлення ювелірних виробів або інструментів, відзначають дослідники. І, очевидно, це стосувалося і знахідок — деякі з предметів були помітно важче і напевно мали строго утилітарну роль.

Але порівнянна вага значної частини артефактів не залишає ” ніяких сумнівів в тому, що хоча б кільця і дуги відповідають визначенню товарних грошей (предметів, які можна використовувати і як гроші, і за прямим призначенням)», — пишуть автори.

В інших регіонах подібні знахідки теж зустрічалися, хоча і пізніше, підкреслюють вони. У Китаї це були ножі і лопати, в Мезоамериці — ацтекські сокири і мотики. Використання предметів побуту в якості грошей спостерігалося повсюдно.

З появою бронзи стало можливо за допомогою лиття виготовляти практично однакові предмети. Дослідники припускають, що це породило абстрактне поняття ваги, яке заклало основу для створення інструментів і технологій для вимірювання маси предметів.

“Євро” доісторичного періоду з’явилися у вигляді бронзових кілець, дуг і лез сокир, — вважають дослідники. – Ці артефакти раннього бронзового століття були стандартизовані за формою і вагою і використовувалися як рання форма грошей».

Нікола Іалонго, археолог з Геттінгенського університету в Німеччині, зазначив, що це дослідження може зробити «важливий внесок у розуміння того, як використовувалися перші гроші», але поява стандартизованих об’єктів можна пояснити і набагато простіше.

“Автори самі визнають, що однаковість зразків можна пояснити тим, що об’єкти відливалися за допомогою обмеженого числа форм, які були стандартизовані», — говорить він.

Крім того, вважає Іалонго, стародавні народи, можливо, вважали цю “валюту” так, як ми вважаємо монети сьогодні, а не зосереджувалися на вазі.

“Простіше кажучи, не потрібно оцінювати вагу, щоб мати можливість використовувати метали-або якісь інші предмети-як гроші”, – підсумовує він.

Автори роботи, однак, з ним не згодні — вони звертають увагу, що для деяких типів предметів явно приймалися цілеспрямовані зусилля, щоб домогтися однакового їх ваги.

Їх підтримує археолог Баррі Моллой з Університетського коледжу Дубліна.

“Вже давно є припущення, що в Європі бронзового століття застосовувалися системи мір і ваг,

– каже він. – Хоча ця робота і не доводить існування цілісної системи, вона натякає, що європейці вже в бронзовому столітті підходили до цього питання досить прагматично, ще до того, як з’явилися методи точної оцінки ваги».

Іалонго, хоча і не погодився з висновками, високо оцінив дослідження як спробу спростувати поширену в археології думку, що в примітивних спільнотах підприємницька економіка була нерозвинена.

Ми вже повідомляли, що вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Все по темі:
Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги