Вчені розповіли, як жили і померли останні неандертальці

Вчені розповіли, як жили і померли останні неандертальці

Володимир Маркопольский 13, Лютий 2021, 18:10 142
Вчені розповіли, як жили і померли останні неандертальці

Останні неандертальці, яким вдалося вижити, багато в чому залишаються загадкою. Утім, чотири печери у Гібралтарі дають безпрецедентне уявлення про те, яким могло бути їхнє життя.

Сорок тисяч років тому в Європі ми були не єдиним видом людей. З нами співіснували ще принаймні два види. Про один із них нам відомо трохи більше – це неандертальці. Кремезні, з важкими бровами, вони були схожі на нас і населяли багато кутків Європи протягом понад 300 тисяч років.

Неандертальці були дуже витривалими. Вони населяли Землю майже на 200 тисяч років раніше за сучасних людей (Homo sapiens). Але останні свідоцтва їхнього існування мають вік приблизно 28 тисяч років. Це дозволяє нам з’ясувати, коли вони остаточно зникли.

Як свідчать скам’янілості, одним з останніх місць населення неандертальців був Гібралтар. Знахідки, виявлені на півдні Піренейського півострова, проливають світло на те, як жили останні неандертальці на Землі.

Нові дані також свідчать про те, що вони були більш схожими на нас, ніж ми уявляли раніше.

Джон Стюарт із британського Університету в Борнмуті посилається на своє дослідження, присвячене різним стратегіям полювання людей і неандертальців.

Неандертальці, за його словами, на відміну від людей майже не полювали на дрібну дичину, як-от кроликів. Хоча в печері Горама були виявлені рештки кроликів, Стюарт вважає, що це було радше винятком, ніж правилом.

Тактика ближнього бою, яку вони застосовували в полюванні на великих тварин, була не надто корисною для ловлі маленької дичини, потрібної, щоб протриматися, коли іншої їжі бракувало.

“Думаю, людина розумна мала більше технологій для вилову маленької здобичі, яка швидко рухається, як-от сітки або пастки. І коли настали важкі часи, сучасні люди виявилися краще пристосованими”, – пояснює науковець.

Кліматичні дані свідчать, що неандертальці існували у дедалі більш жорсткому середовищу. Холодні зими на півночі Європи штовхали їх на південь, поки вони нарешті не дісталися таких місць, як Гібралтар.

“Кожні кілька тисяч років у Європі та Азії клімат різко змінювався від відносно теплого до дуже холодного”, – каже Кріс Стрінгер, який керує дослідженнями походження людини в Музеї природознавства в Лондоні.

“Оскільки це відбувалося знову і знову, вони не встигали нарощувати різноманіття свого виду”, – вважає дослідник.

Це означає, що до того часу, коли неандертальці досягли свого останнього місця проживання на Землі, вони почали вироджуватися – погана новина для популяції, яка й так стрімко скорочувалася.

Крім того, як показало дослідження 2019 року, в них почала знижуватися фертильність.

Це могло бути наслідком недостатнього харчування, оскільки труднощі із зачаттям пов’язані з браком жиру в організмі.

Дослідницька робота, проведена під керівництвом Анни Деджоанні з Університету Екс-Марсель у Франції, припускає, що навіть “незначна зміна фертильності молодих жінок могла мати помітний вплив на темпи зростання популяції неандертальців, і отже, на їхнє довгострокове виживання”.

В останні роки це вже булою грою цифр. “Однак проблему вимирання слід розглядати з перспективи тривалого часу”, – додає Клайв Фінлейсон. Можливо, їхня популяція стала такою малою, що вони досягли “точки неповернення”.

На жаль, це означає, що хоча останні неандертальці й жили приблизно так само, як їхні предки багато тисячоліть до них, цих навичок виявилося недостатньо у нових кліматичних умовах.

Це, своєю чергою, мало прямий вплив на їхню здатність до інновацій та поширення культури. Якщо життя стає битвою за виживання, інші речі, як-от культура, втрачають актуальність.

В останні роки існування неандертальців на Землі іншому виду людей, тваринам та хворобам було нескладно довершити їхнє знищення.

Втім, хоча їхній вид і вважають вимерлим, вони не зникли повністю. Значна частина геному неандертальців залишилася в сучасних людях.

Неандертальці померли, але їхній слід збережеться протягом багатьох тисячоліть.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що британські вчені заявили, що розкрили таємницю походження Стоунхенджа.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Все по темі:
Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги