Знайдена в 20 столітті чаша для пиття виявилася найдавнішим духовим інструментом

Знайдена в 20 столітті чаша для пиття виявилася найдавнішим духовим інструментом

Володимир Маркопольский 12, Лютий 2021, 02:45 71
Знайдена в 20 столітті чаша для пиття виявилася найдавнішим духовим інструментом

Раковина молюска, яку археологи знайшли в 1931 році, і яку до наших днів вважали чашею для пиття, виявилася духовим інструментом і використовувалася як горн.

Сам інструмент був зроблений жителями печери Марсула у Франції близько 17 тисяч років тому. Вчені стверджують, що це найдавніший духовий інструмент відомий в наш час.

Первісні люди відчували потребу в музиці і могли використовувати в якості горна величезні раковини. До такого висновку прийшли автори дослідження, опублікованого в журналі Science Advances.

Вчені детально вивчили раковину молюска з Музею природної історії Тулузи, яка була знайдена в печері Марсула у Франції в 1931 році, де колись жили первісні люди. Там же представлений наскальний живопис, зроблений близько 17 тис.років тому. Вважається, що приблизно в той же час раковина була перетворена в горн.

Вчені відтворили первісний вигляд печери за допомогою 3D-моделювання.

Як заявила співавтор роботи Керол Фріц з французького Національного центру наукових досліджень (CNRS), раковина з печери Марсула може бути найдавнішим духовим музичним інструментом такого роду, коли-небудь знайденим археологами і антропологами. При цьому точний вік самої раковини встановити не вдалося.

Знайдена в 20 столітті чаша для пиття виявилася найдавнішим духовим інструментом

“Антропологи та експерти в етномузику стверджують, що немає суспільства без пісні, а вірніше — немає ритуалу або святкування без звукового супроводу. Виробництво звуків у соціальному контексті дуже давнє. Мешканці печери Марсула перетворили морську раковину в духовий інструмент. Це вкрай рідкісний, якщо не єдиний подібний приклад для періоду палеоліту і перша знайдена раковина, яку використовували таким чином», — повідомляється в дослідженні.

Не виключається, що ще раніше доісторичні люди могли робити флейти з кістки. Це припущення вчених поки викликає суперечки в науковому співтоваристві. Наприклад, різночитання виникли з приводу однієї з таких знахідок. Одні вважають сліди на ній свідченням перфорації неандертальців, інші — результатом укусів гієни.

Раніше було відомо, що первісні люди робили з морських раковин різні прикраси.

В ході свого дослідження вчені використовували горн з раковини за призначенням вперше за тисячоліття. Для цього вони запросили музикознавця Жана-Мішеля Курта. Він висловив припущення, що первісні люди відрізали кінчик раковини, щоб вставити мундштук. Якщо дунути в горн без цього, можна порізати губи.

“Було неймовірно чути звуки з доісторичних часів. Це нереальне почуття-таке трапляється тільки раз в житті. Ми ніби чуємо “саундтрек» до картин, намальованих на стінах”, — наводить слова Фріц Inverse.

На думку вчених, Ріг з його унікальним звучанням і стійкою реверберацією проливає світло на невідому перш музичну складову в суспільствах верхнього палеоліту.

Печера Марсула була відкрита в передгір’ях Піренеїв в 1897 році і вивчається до цих пір. Крім наскального живопису (доісторичні художники зобразили зубрів, диких коней, північного оленя та інших тварин), вона містить кілька археологічних рівнів. Найдавніший з них заповнювався 18261-18011 років тому. Знайдену біля входу в печеру раковину спочатку кваліфікували як» виняткове відкриття”, проте забули на більш ніж 80 років. Виявили раковину вчені описали предмет як «не має слідів втручання людини”. Вони вважали, що раковину використовували як посудину для пиття, і навіть дали йому назву — «кубок». Як показало нове дослідження, їх умовивід був помилковим.

Знайдена в 20 столітті чаша для пиття виявилася найдавнішим духовим інструментом

Раковина належала молюску, що мешкав в північно-східній Атлантиці і Північному морі. Він і сьогодні водиться поблизу від Ірландії і біля північного узбережжя Франції, рідше-в Біскайській затоці. Молюск живе на кам’яному дні на глибині до 80 м. його розмір досягає 31 см в довжину і 18 см в ширину, товщина раковини в деяких місцях— 0,8 см.

Археологи встановили зв’язок між жителями печери Марсула і узбережжя Атлантики. Зокрема, про це свідчить фрагмент наконечника списа, зроблений з кістки кита, та інші артефакти.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Все по темі:
Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги