Астрономи відкрили дивовижну систему із 6 планет. ФОТО/ВІДЕО

Астрономи відкрили дивовижну систему із 6 планет. ФОТО/ВІДЕО

Ірина Дубровська 18, Лютий 2021, 03:47 82
Астрономи відкрили дивовижну систему із 6 планет. ФОТО/ВІДЕО

Використовуючи дані, отримані в ході спостережень зірки TOI-178 на декількох наземних інструментах і космічному телескопі ESA «Cheops», астрономи відкрили в її системі шість екзопланет. На подив вчених, п’ять з цих позасонячних світів утворюють резонансну ланцюг, тобто обертаються навколо центрального світила в строго заданому ритмі, а їх щільності, навпаки, не слідують звичної нам закономірності.

Про виявлення дивного сімейства повідомляється в журналі Astronomy & Astrophysics, передає Думка.

“Ця дивовижна система надасть нам важливу інформацію про те, як утворюються і розвиваються планети, в тому числі і в Сонячній системі», – вважають автори дослідження.

Спочатку, коли астрономи вперше спостерігали зірку TOI-178, розташовану на відстані близько 200 світлових років від нас в напрямку сузір’я Скульптор, вони вирішили, що перед ними система з двох планет, віддалених від центрального світила на однакову відстань. Однак більш пильний погляд виявив зовсім інше.

“Продовжуючи наші спостереження, ми зрозуміли, що система містить не дві, а цілу групу планет. При цьому всі вони, крім найближчої до зірки, залучені в якийсь ритмічний «танець». Іншими словами, знаходяться в резонансі”, – розповідає Адрієн Лело, керівник дослідження з Женевського і Бернського університетів (обидва Швейцарія).

Астрономи відкрили дивовижну систему із 6 планет. ФОТО/ВІДЕО

Юпітер і крижаний супутник Європа. Credit: NASA

Схожі резонансні явища спостерігаються в орбітах трьох “галілеєвих лун” Юпітера: Іо, Європи і Ганімеда. Найближча до гіганта Іо здійснює навколо планети чотири повних оберти за той же час, що Ганімеду, найдальшому супутнику з трьох, потрібно всього на один. Разом з цим Європа здійснює навколо Юпітера один оборот за дві орбіти Іо.

У п’яти зовнішніх екзопланет в системі TOI-178 спостерігається набагато більш складна система резонансів, одна з найдовших «ланцюжків», коли-небудь виявлених у планет. Якщо три супутники Юпітера знаходяться в резонансі 4:2: 1, то п’ять світів у зірки TOI-178 утворюють ланцюг 18:9:6:4:3.

“Танець” планетних резонансів – не просто цікаве поєднання орбіт. Він вказує на важливі закономірності в минулому розвитку планетної системи.

“Орбіти в цій системі дуже строго впорядковані. Це говорить нам про те, що з часу її утворення вона розвивалася надзвичайно гладко і спокійно. Якби система зазнала значного збурення на ранніх етапах еволюції, крихке рівновагу орбітальних резонансів неминуче було б зруйновано”, – пояснив Янн Аліберт, співавтор дослідження з Бернського університету.

Астрономи відкрили дивовижну систему із 6 планет. ФОТО/ВІДЕО

Зіткнення в молодій Сонячній системі. Credit: ESA

Але навіть якщо розташування орбіт в системі настільки філігранно впорядковано, з щільностями планет все «набагато гірше». Планета, настільки ж щільна, як Земля, розташована по сусідству з «роздутою”, у якій щільність вдвічі менше, ніж у Нептуна. А слідом за нею йде планета, з щільністю, як у Нептуна.

Це зовсім не схоже на те, до чого ми звикли в Сонячній системі, де планети в цьому відношенні розташовані набагато більш впорядковано: щільні кам’янисті знаходяться поблизу Сонця, а володіють малою щільністю газові гіганти – далеко від нього.

“Такий контраст між ритмічною гармонією орбітальних рухів і невпорядкованими щільностями планет абсолютно суперечить нашому розумінню закономірностей утворення і розвитку планетних систем», – відзначили автори дослідження.

Позасонячні світи системи TOI-178 обертаються навколо своєї зірки на набагато менших відстанях і набагато швидше, ніж Земля навколо Сонця. Рік на самій внутрішній триває всього пару земних днів, а на самій повільній – в десять разів довше. Розміри всіх шести планет лежать в інтервалі від приблизно одного до трьох діаметрів Землі, а їх маси складають від 1,5 до 30 земних.

Хоча жодна з відкритих шести екзопланет системи TOI – 178 не лежить в «населеній зоні», дослідники вважають, що продовжуючи йти по резонансній ланцюжку вони, ймовірно, можуть їх знайти.

Ми вже повідомляли, що вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги