На Марсі знайшли сліди більше десятка льодовикових періодів

На Марсі знайшли сліди більше десятка льодовикових періодів

Володимир Маркопольский 13, Лютий 2021, 08:40 87
На Марсі знайшли сліди більше десятка льодовикових періодів

Марс пережив від шести до двадцяти льодовикових періодів за останні кілька сотень мільйонів років. До такого висновку прийшли геологи на основі аналізу знімків лопатевих наносних околиць, повідомляється в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Сьогодні вважається, що колись в минулому на Червоній планеті міг панувати сприятливий клімат, а на її поверхні могла існувати рідка вода. Однак такі умови на Марсі існували недовго, і вже на початку гесперійського періоду, тобто приблизно 3,7 мільярда років тому, небесне тіло перетворилося в суху, холодну пустелю. Чому відбулися настільки радикальні зміни, залишається предметом дискусій, як і те, як саме змінювався клімат протягом історії планети.

Приполярні області Марса покриті льодовиками. Планетологи припускають, що ці льодовики утворилися вже пізніше, в сучасний амазонійський період — тобто не раніше, ніж 3 мільярди років тому. Але як відбувалося накопичення льоду, не ясно: одні вчені вважають, що льодовики з’явилися за один тривалий період, в той час як інші дотримуються думки, що Марс, як і Земля, міг пережити кілька льодовикових періодів.

На Марсі знайшли сліди більше десятка льодовикових періодів

Щоб визначити, яка гіпотеза вірна, Джо Леві (Joe Levy) з Колгейтського університету разом з колегами проаналізував знімки камери HiRISE, встановленої на борту орбітального апарату Mars Reconnaissance Orbiter. Зокрема, дослідників цікавили лопатеві наносні околиці, які являють собою купи каменів під обривами. Згідно з припущенням геологів, якщо камені в них розподілені випадковим чином і мають сліди тривалого ерозійного впливу, це може свідчити про довге, поступове накопичення льоду. Якщо ж розподіл каменів нагадує візерунки, які зустрічаються на льодовиках на Землі, це може говорити про те, що Марс, як і наша планета, накопичував лід протягом декількох холодних періодів.

Всього автори проаналізували 45 лопатевих наносних околиць-п’ять в південній півкулі і 40 в Північному. Дослідники вивчили розподіл близько 60 тисяч каменів і виявили свідчення того, що велика частина подібних структур утворилася в результаті циклів наступу і відступу льоду. Це говорить про те, що Марс пережив кілька льодовикових періодів: за підрахунками авторів, від шести до двадцяти за останні 300-800 мільйонів років.

Шари льоду могли зберегти історію зміни клімату, що робить їх вдалою метою для пошуку потенційних біомаркерів. Леві і його колеги зараз продовжують картувати льодовики в надії, що зібрані ними дані зможуть бути використані штучним інтелектом для пошуку вдалого місця посадки для майбутніх космічних апаратів.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що британські вчені заявили, що розкрили таємницю походження Стоунхенджа.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Все по темі:
Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги