Астрономи виявили систему, яка ставить під сумнів теорії утворення планет

Астрономи виявили систему, яка ставить під сумнів теорії утворення планет

Ірина Дубровська 12, Лютий 2021, 11:58 95
Астрономи виявили систему, яка ставить під сумнів теорії утворення планет

Вкрай незвичайний тандем зірки і планети, відкритий астрономами з каталонського Інституту досліджень космосу (IEEC), не зовсім вкладається в традиційні уявлення про те, як відбувається утворення планетних систем. Розташований в 30 світлових роках від нас, червоний карлик GJ 3512 висвітлює обертається навколо газового гіганта, який робить повний оборот за 204 доби. Схожа на Юпітер планета лише вдесятеро менше своєї зірки.

Про це повідомляють вчені в статті, опублікованій в журналі Science, передає Думка.

В середньому червоні карлики майже вдвічі легше нашого Сонця і набагато більш тьмяні. Тому на їх частку припадає не більше 10 відсотків відомих екзопланет, хоча самі по собі червоні карлики вважаються найпоширенішими з зірок в Галактиці. Проте зірка GJ 3512 виявилася незвичайною: вчені відзначили, що вона коливається куди сильніше інших, відчуваючи значний вплив гравітації обертається навколо планети. За розрахунками вчених, маса її повинна становити близько 10 відсотків маси материнської зірки.

“Ми були вкрай здивовані,-говорить один з авторів роботи Хуан-Карлос Моралес (Juan Carlos Morales). – Планета дуже незвичайна: теоретичні моделі припускають, що легкі зірки оточені невеликими планетами, подібними землі або мініатюрним нептунам». У зв’язку з цим не можна не згадати недавнє гучне відкриття цілої системи невеликих (і потенційно населених) планет у червоного карлика GJ 1061, всього в 12 світлових роках від сонця.

Справді, теорія вказує, що такі невеликі тіла можуть формуватися поступово, за рахунок безлічі зіткнень, злиттів і накопичення речовини, розсіяного навколо молодої зірки. Однак газові планети, такі як Юпітер або виявлена тепер GJ 5312B, можливо, з’являються інакше. Повільне зростання не дозволило б їм утримати достатньо летючих газів для того, щоб стати «зрілими» газовими гігантами.

Передбачається, що вони можуть виникати в ході швидкого колапсу великих обсягів газопилової хмари. Однак хмара повинна бути досить масивною, що навряд чи можливо у випадку молодого червоного карлика. Цей парадокс ще належить пояснити вченим. Тим часом вони продовжують спостереження за системою GJ 5312: можливо, в ній є ще одна планета.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги