Астрономи виявили в космосі мандрівну планету розміром з Землю. ВІДЕО

Астрономи виявили в космосі мандрівну планету розміром з Землю. ВІДЕО

Ірина Дубровська 15, Лютий 2021, 02:07 113
Астрономи виявили в космосі мандрівну планету розміром з Землю. ВІДЕО

Знайти на тлі космічної безодні об’єкт, який не випромінює світло – завдання не з легких, проте вчені знайшли вихід з цієї ситуації.

За допомогою технології мікролінзування астрономам вдалося виявити невелику блукаючу планету, маса якої приблизно збігається з масою Землі.

Якщо уявити собі зоряну систему як сім’ю, то деякі планети рано йдуть з дому. Покинувши гравітаційні обійми своєї сім’ї, вони приречені на вічний дрейф в міжзоряному просторі, не прив’язані до якої-небудь зірки. Астрономи люблять називати ці тіла «планетами-вигнанці», і недавно команда астрономів знайшла одну з таких мандрівних планет, маса якої приблизно дорівнює масі Марса або Землі.

Знайти в глибокому космосі щось, що не випромінює власного світла, надзвичайно складно. Але дві наукові організації саме цим і займаються. Ця співпраця OGLE (експеримент по оптичному гравітаційному лінзуванню) і співробітництво KMTN (Корейська мережа телескопів з мікролінзування).

Недавно група вчених з обох організацій оголосила про відкриття маломасивних планети-вигнанців. Поруч з нею немає зірок, а тому її віддаленість від Землі поки не підтверджена. Команда стверджує, що це відкриття доводить, що метод мікролінзування ефективний при виявленні планет з масою Землі, які вільно плавають в космосі – досить серйозне досягнення.

Астрономи думають, що на зорі існування Сонячної системи деякі планети з малою масою були викинуті в зовнішній космос з-під слабкої гравітації зірки. У перші дні вся система являє собою хаос, і гравітаційна взаємодія між зіркою і її планетами справді може «вигнати» малі тіла зовні.

«Згідно з теоріями утворення планет, типові маси вигнаних планет повинні складати від 0,3 до 1,0 маси Землі», – пишуть автори.

Виявлення цих крихітних тіл в безмежній темряві космосу вимагає новаторського підходу: гравітаційного лінзування. Для гравітаційного лінзування потрібні дві речі: віддалене джерело світла (зазвичай зірка) і ближчий об’єкт з достатньою масою, щоб діяти як лінза і відхиляти світло від джерела світла.

У цьому випадку в якості лінзи виступає маломасивна планета. І в залежності від того, наскільки сильно об’єкт переднього плану впливає на світло від далекої зірки, астрономи можуть отримати про нього ряд цінних відомостей.

За словами авторів, нова планета – це «найекстремальніша короткочасна мікролінза, виявлена на сьогодні».

За останні пару десятиліть знання про екзопланети різко зросли. Тепер ми знаємо про тисячі з них і чекаємо, що на орбіті майже кожної зірки знаходяться планети. Всі ці знання привели до оновлених теорій і моделям утворення планет і Сонячної системи. І ці моделі показують, що у світі має бути безліч планет-вигнанців, які були викинуті з їх систем.

Йдеться про те, що в одному лише Чумацькому Шляху можуть бути мільярди або навіть трильйони вільно плаваючих планет. У своїй роботі автори перераховують способи, завдяки яким планети могли «осиротить»:

  • розсіювання планет;
  • динамічні взаємодії між планетами-гігантами, які призводять до порушення орбіти менших внутрішніх планет;
  • взаємодії між зірками в подвійних або потрійних системах і зоряних скупченнях;
  • зіркові прольоти;
  • еволюція зірки-господаря і багато іншого.

До речі, цікавий факт: та сама планета, що отримала назву OGLE-2016 BLG-1928 була виявлена в результаті мікролінзування, яке тривало всього 41,5 хвилини.

Ми вже повідомляли, що вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги